V Praze se sejde Česká konference rektorů

Rektoři českých univerzit a vysokých škol budou řešit vývoj rozpočtu pro vysoké školy na příští rok. O jeho navýšení už během prázdnin jednali s premiérem a ministryní školství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Západočeská univerzita v Plzni | Foto: Tomáš Adamec

"Podařilo se nám dosáhnout toho, že nám vláda přislíbila navýšení rozpočtu o miliardu korun, což pořád ještě znamená, že v rozpočtu vysokých škol bude existovat určitý deficit," vysvětlil předseda České konference rektorů a rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala:

"Nyní jsme zvědavi na to, zda poslední návrh odpovídá dohodám, které jsme v minulosti s vládou měli. Chceme se nechat informovat zástupci ministerstva školství o aktuálním vývoji. Budeme také čekat na jednání reprezentativní komise, které bude probíhat v příštím týdnu," dodal Fiala.

Rektoři zároveň chtějí na konferenci vyjádřit nespokojenost se současným způsobem financování českých vysokých škol. "V tuto chvíli v oblasti příspěvků na jednoho studenta se proti roku 2007 dostáváme ke snížení částky o 25 procent, pokud do toho započítáme inflaci," řekl předseda konference rektorů.

Situace na Západočeské univerzitě poškozuje všechny VŠ

Kromě financí budou rektoři jednat i o reformě vědy a výzkumu a situaci na Západočeské univerzitě v Plzni. Právě situace na tamní Právnické fakultě rektory znepokojuje.

"Jakkoliv je to v oblasti českého vysokého školství ojedinělý případ, tak do značné míry otřásá důvěrou české veřejnosti ve vysoké školy, a to vnímáme jako velmi závažnou věc. Česká konference rektorů už vydala dvě prohlášení k tomuto případu, v nichž tento případ jednak odsuzujeme, žádá důsledné vyšetření a potrestání viníků," potvrzuje Petr Fiala.

Rektoři chtějí hovořit také o možnostech a roli Akreditační komise ČR. Jednání se proto bude účastnit i její předsedkyně Vladimíra Dvořáková.

Lenka Rafaelová, Kateřina Rózsová-Horálková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme