V Praze se sešli zubaři z celé republiky. Chtějí víc peněz za stomatologickou péči

Stomatologové z celé republiky dnes na valné hromadě v Praze projednávali nedostatek zubařů i cenu zubní péče pro příští rok. Lékaři dlouhodobě prosazují, aby si lidé sami platili za plomby, nebo aby jim na ně dávaly více pojišťovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: FreeDigitalPhotos.net

Vyvrtání a vyplnění jednoho zkaženého zubu amalgámovou plombou zabere zubaři asi 10 minut. Právě takové zákroky provádějí pacientům nejčastěji.

Od pojišťovny za spravení zubu dostávají necelých 250 korun. Podle výpočtů České stomatologické komory jsou ale náklady dvojnásobné.

„Rozdíl řešíme vyšší frekvencí pacientů. To znamená, že na něj mám málo času. Pak je to samozřejmě dotováno z péče, která není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, z jiných úkonů. To si myslíme, že taky není správné,“ uvedl prezident komory Pavel Chrz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zubaři chtějí prosadit vyšší úhrady za amalgámové plomby. O čem dalším budou dnes diskutovat na valné hromadě, zjišťovala Veronika Hlaváčová

Stomotologové už na jaře žádali stát, aby si obyčejné amalgámové plomby začali pacienti sami platit.

Před třemi lety s návrhem přišel i někdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger, dnes poslanec TOP 09.

„Od tohoto opatření si slibujeme, že by plošně došlo ke zvýšení péče o chrup a zvýšení stomatologického zdraví v celé populaci tak, jako k tomu došlo v jiných zemích,“ vysvětlil.

Návrh tehdejší vládní koalice nakonec zamítla. Proti je i současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD.

Zubaři také zdůraznili svůj požadavek, aby se v příštím roce zvýšil objem úhrad z veřejného zdravotního pojištění o deset procent.

„Těch deset procent bereme jako částku, o kterou by se měly zvýšit úhrady zubním lékařům. A kam bychom těch deset procent dávali, to si myslím, že už jsme se schopni se zdravotními pojišťovnami dohodnout. Ale musí někdo říct – ano, do zubního lékařství dáme tolik a tolik peněz,“ řekl prezident Stomatologické komory Pavel Chrz.

Pojišťovny ale nabídly 2 procenta, a úhrady proto bude muset řešit ministerstvo zdravotnictví. „Úhradová vyhláška teď v pondělí nebo v nejbližších dnech půjde do připomínkového řízení a závisí na tom, jak se připomínkové řízení vypořádá. Teoreticky je možné vše,“ dodal náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal za hnutí ANO.

ČRo, Zuzana Petráňová, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme