V Praze umrzl desátý bezdomovec, město hledá místo pro stanový tábor

Noční mráz připravil o život dalšího člověka. Tělo asi pětatřicetiletého muže našli dnes ráno v pražských Kobylisích, podle záchranářů zemřel zřejmě na podchlazení. V hlavním městě jde už o desátou oběť mrazivého počasí. Na pražském magistrátu dnes proto řešili situaci bezdomovců. Členové sociálního výboru a některých neziskových organizací se shodli na tom, že by tu pro ně mělo vyrůst stanové městečko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé žijící na ulicích hledají v zimním období často teplý nocleh

Lidé žijící na ulicích hledají v zimním období často teplý nocleh | Foto: Tomáš Adamec

Noclehárny a sociální nízkoprahová centra v těchto dnech hlásí plno. Potvrzuje to například ředitelka pražské pobočky sdružení Naděje Petra Lakatošová:

Přehrát

00:00 / 00:00

Petra Lakatošová ze sdružení Naděje popsala Radiožurnálu situaci bezdomovců v Praze

„Všech 150 míst v noclehárnách a azylových domech máme obsazených. Navíc jsme od minulého čtvrtka krizově otevřeli nízkoprahové denní centrum u Bulhara. Nejedná se o klasická lůžka, ale jde spíše o úkryt před mrazem. Kapacita je sto míst a v noci z neděle na pondělí tam právě těch sto lidí spalo.“

V terénu jsou podle Lakatošové i pracovníci, kteří lidi bez domova vyhledávají přímo na ulici nebo v opuštěných domech.

„Autem objíždíme pevně určená stanoviště a navštěvujeme místa, kde víme, že tito lidé jsou. Obsloužíme denně kolem stovky lidí a říkáme jim informaci o tom, že u Bulhara je v noci otevřeno, dáváme jim teplý čaj a polévku, teplé oblečení, přikrývky,“ doplnila Lakatošová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražský radní pro sociální oblast Petr Dolínek ve Světě o druhé Rádia Česko

O pomoci lidem bez domova dnes jednal sociální výbor pražského zastupitelstva. Spolu se zástupci neziskových organizací se shodl, že Praha bude hledat místo, kde by mohlo v případě mrazivého počasí vyrůst stanové městečko pro bezdomovce.

V minulých letech byl takový tábor na Letné, kvůli stavbě tunelu Blanka to ale letos není možné. Pražský radní pro sociální oblast Petr Dolínek nechtěl případné nové umístění předjímat, řekl pouze, že by šlo o širší centrum Prahy.

„Nyní jsme v situaci, kdy začínáme intenzivně komunikovat se starosty některých městských částí tak, abychom našli shodu, zda u nich může nemůže něco takového být, respektive jak to udělat nejschůdnější jak pro osoby bez přístřeší, tak pro stávající obyvatele dané lokace,“ uvedl Dolínek.

Ostrava i Brno otevírají krizová centra

Plno mají i noclehárny v Ostravě. Postele jsou neustále obsazené a získat místo je velmi obtížné. Kdo má méně štěstí, může v teple přenocovat aspoň za židli.

Odhaduje se, že v Ostravě žije asi 700 bezdomovců, zatímco lůžka, která poskytují neziskové organizace se počítají na desítky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci bezdomovců v Ostravě a v Brně sledují reportérky Českého rozhlasu

Město chystá krizovou noclehárnu v bývalém kostele, otevře se však až v lednu. Prostory je totiž třeba nejprve upravit. Na bezdomovce a jejich provizorní úkryty v těchto dnech kromě terénních pracovníků dohlížejí městští strážníci.

V Brně se mohou bezdomovci uchýlit do noclehárny Armády spásy, která má kapacitu 140 míst. To zdaleka nestačí, protože ve městě žije odhadem asi 1300 lidí bez domova.

Pro nejpotřebnější bude letos nově po celou zimu otevřeno noční krizové centrum Armády spásy na Mlýnské ulici. Přes den slouží jako jídelna a v noci tam může v sedě u stolu nebo na zemi zůstat až 50 lidí.

Lidé žijící na ulicích hledají v zimním období často teplý nocleh | Foto: Tomáš Adamec

V minulosti bylo toto centrum kvůli nedostatku peněz otevřeno pouze tehdy, když noční teploty klesly pod bod mrazu. Letos ale magistrát přislíbil dotaci, která umožní provoz celou zimu. V těchto dnech ho využívá asi 40 lidí. Ostatní se uchylují na nádraží nebo třeba na záchodky restaurací, což působí problémy.

Brno už má i první oběť mrazů. Bezdomovce z Vyškovska našli strážníci minulý víkend na autobusové zastávce v centru města.

Martin Hromádka, Alžběta Havlová, Silvie Mikulcová, Vlasta Gajdošíková, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme