V Praze, Ústí, Plzni a Chebu dnes končí analogová ČT 2

Analogové televizní vysílání končí na dalších místech České republiky. Analogová ČT 2 se bude vypínat v Praze, Ústí nad Labem, Plzni a Chebu. Vysílat se přestane na všech čtyřech vysílačích - tedy ze Žižkova, Bukové hory, Krašova a Zelené hory krátce před dnešní půlnocí. Kdo bude chtít vypínaný program dál sledovat, musí k tomu mít digitální televizi - nebo přijímač digitálního vysílání neboli set-top box.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Set-top box Motorola pro příjem IPTV a DVB-T ve standardním i vysokém rozlišení | Foto: Jiří Suchomel

Nejlevnější set-top boxy mívají jako standardní rozhraní anténní vstup a výstup, jedno nebo dvě rozhraní SCART a vstup RS-232, přes který se můžete připojit k počítači. Takový přístroj se vyplatí všem, kteří chtějí pouze do své současné televize dostat digitální signál. Takový model stojí mezi jedním a dvěma tisíci korun.

Pokud někdo chce náročnější stroj, pak si může vybrat třeba ten, který je vybavený dvěma tunery. Díky takovému set-top boxu se můžeme dívat na jeden program a druhý si mezi tím nahrávat. Přijímače tohoto typu většinou mohou - s použitím dekódovacího modulu - přijímat kromě volně šířených programů i kódované kanály.

Existují ale také jiné cesty, než je přijímání digitálního vysílání přes set-top box. Je možné použít moderní televizi se zabudovaným přijímačem digitálního signálu nebo širokou nabídku kabelové televize, také televize po internetu a nebo satelitní vysílání.

Vše důležité o digitální vysílání pro vás soustřeďujeme na našich webových stránkách s názvem Digital. Věnuje se televiznímu, rozhlasovému i mobilnímu digitálnímu vysílání. Nabízí informace o technických novinkách, recenze přijímačů, ale i praktické rady pro běžné diváky, ty najdete v technické poradně. Sledujeme také vývoj zákonů a směrnic, které podobu digitálního vysílání ovlivňují.

Orientační přehled přístrojů pro příjem pozemního digitálního vysílání (DVB-T), dostupných na českém trhu, i ten vám nabízíme na našich webových stránkách. Stejně tak jsme pro vás připravili přehled digitálních televizních programů.

Vyznáte se v televizní digitalizaci? Hlasujte v naší anketě!

Marcela Hálová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme