V Praze začal proces s katarským princem

Člen katarské královské rodiny Hámid bin Abdal Sání, obžalovaný z opakovaného zneužívání 16 nezletilých českých školaček, stanul před senátem Obvodního soudu pro Prahu 2. Soudkyně Monika Křikavová totiž odmítla splnit rozhodnutí ministra spravedlnosti Pavla Němce o vydání Sáního do Kataru a proces s ním zahájila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Princ Sání si kryje tvář | Foto: Stanislav Peška

Podle soudkyně Moniky Křikavové ministr spravedlnosti Pavel Němec nesplnil celou řadu náležitostí, když o předání Sáního do Kataru rozhodl. Katarský princ má být souzen u nás, tvrdí soudkyně. Připojila se tak k řadě dosavadních kritiků Němcova pokynu.

Obhájce katarského prince Josef Lžičař podal proti postupu soudkyně stížnost k Městskému soudu. "Rozhodl-li jiný stát, že to trestní stíhání přebírá, je tam přísná gramatická dikce, nelze na území České republiky v trestním řízení dále pokračovat. Pokud je tato dikce taková kategorická, je pokračováno v tomto trestním řízení, tak podle mého mínění tento postup není zákonný," doplnil obhájce.

Lžičařovi také vadí, že Sání nemá k dispozici překlad obžaloby. "Má právo, aby mu to bylo přeloženo do mateřského jazyka. Proto si myslím, že nedojde-li k tomu, aby ta obžaloba byla přeložena, tak je to v rozporu s úmluvou práv obviněného. Já si myslím, že takto nelze postupovat," vysvětlil.

Obvodní soud pro Prahu 2 ostře kritizuje ministerstvo spravedlnosti. Podle ministrova mluvčího Petra Dimuna teď Česku hrozí mezinárodní žaloba, protože proces se Sáním ve stejné věci se už rozeběhl také v Kataru - právě s ohledem na Němcovo nedávné rozhodnutí o jeho předání.

"Samozřejmě my s rozhodnutím soudu v této věci nesouhlasíme, protože trestní řád jasně dává pravomoc ministra o předání trestního řízení bez návrhu soudu či státního zástupce do rukou ministra spravedlnosti. To, co tvrdí soud pro Prahu 2, že k takovému rozhodnutí může dojít pouze na návrh soudu, je prostě nepravda. Je to doplňování zákona ad hoc. To je samozřejmě nemístné, je to protiprávní a my s nadějí budeme čekat rozsudek případného městského soudu, ke kterému se jedna strana tohoto sporu odvolala," vysvětlil Dimun.

Soudkyně Monika Křikavová se dnes odmítla ke svému postupu před novináři vyjádřit.

Sání je obžalován z opakovaného zneužití šestnácti nezletilých dívek, z nichž čtyřem ještě nebylo patnáct. Obviněny jsou také tři ženy, které Sánímu školačky obstarávaly. "Byla tam jedna neztotožněná, říkejme jí tedy podezřelá, známe údajné její jméno, ale její totožnost se nepodařilo zjistit. Bohužel. Docházelo k tomu v časovém rozmezí zhruba od roku 2002 až 2004," upřesnil státní zástupce Kamil Švec.

Marika Táborská, Vít Dvořák, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme