V Praze začíná další ročník Evropského jaderného fóra

Česko se dnes stane centrem zastánců jaderné energetiky. V Praze začíná další ročník Evropského jaderného fóra. Některé země přitom začaly energii z jádra po havárii v japonské elektrárně Fukušima odmítat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín, obří turbína a generátor.

Jaderná elektrárna Temelín, obří turbína a generátor. | Foto: Filip Jandourek

Česko patří k nejsilnějším zastáncům jaderné energetiky. Německo nebo Itálie se ale po havárii ve Fukušimě rozhodly od energie z jádra odejít. Čeští politici i odborníci to považují za zbytečnou paniku. Každoroční Evropské jaderné fórum má být možností pro diskusi o výhodách i rizicích jaderné energie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Veselý ze Státního ústavu pro jadernou bezpečnost ve Světě o osmé.

„Jaderná bezpečnost je nejvyšší priorita, kterou má za cíl jak provozovatel, tak státní dozor,“ poznamenal jaderný expert Jiří Veselý ze Státního ústavu pro jadernou bezpečnost.

Na jaderném fóru se bude také jednat o celoevropských zátěžových testech jaderných elektráren. O jejich podobě se ale v Praze zřejmě nerozhodne. Dohodě o testech zatím brání neshody na tom, co všechno by se jimi mělo přezkoušet. Výhrady k dosavadnímu textu o podmínkách testů připraveného národními experty na jadernou energetiku měly Rakousko, Německo i Evropská komise.

Dohoda na dosah

Dohoda o kritériích testů se už zdála být na dosah. Rakousku a Německu ale vadí, že by se měla odděleně posuzovat odolnost elektráren vůči nebezpečí provozní závady nebo živelním pohromám a zvlášť zabezpečení proti teroristickým činům nebo třeba pádu letadla.

Přísné a komplexní zátěžové testy prosazuje i eurokomisař pro energetiku Günther Oettingen. Podle jeho mluvčí ale jednání o podobě zátěžových testů nezkrachovala, nýbrž stále pokračují. Také diplomatické zdroje blízké rozhovorům tvrdí, že se kompromis stále hledá. Unie se rozhodla pro provedení zátěžových testů všech více než 140 evropských jaderných reaktorů po katastrofě v japonské elektrárně Fukušima.

Kritéria pro testování budou podle Veselého stanovovat odborníci. „Tady došlo ke shodě, že to budou odborníci - sdružení evropských dozorů. Smyslem je to, aby kritéria byla jednotná. Provedení testů by mělo dát jednoznačný obrázek o bezpečnosti a úrovni bezpečnosti té konkrétní elektrárny,“ řekl Veselý.

Pavel Novák, Ladislav Dvořák, Ondřej Houska, Michaela Vydrová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme