V Praze začíná hlavní líčení v případu kauzy ROP Jihozápad

Kauzou nazvanou „ROP Jihozápad" se dnes začne zabývat Městský soud v Praze. Jedná se v ní o machinace s evropskými dotacemi určenými na rozvoj Jihočeského a Plzeňského kraje. Jiří Trnka, exředitel úřadu, který měl jejich rozdělování na starost, a úředník Martin Půlpytel jsou obviněni ze zneužití pravomocí veřejného činitele, pletichy ve veřejné soutěži a poškozování zájmů Evropských společenství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudy, jednací síň (ilustrační foto)

Soudy, jednací síň (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Sedmnáct miliard korun v rozmezí let 2007 až 2014 mělo prostřednictvím regionálního operačního programu Jihozápad přitéct z bruselské pokladny na potřeby Jihočeského a Plzeňského kraje.

V čele programu tehdy stanul 28letý Jiří Trnka, který sliboval především rozvoj zanedbané dopravní infrastruktury v obou regionech.

„Kraje daly nejvýznamnější prioritu dostupnosti center, což v lidské mluvě znamená investice do silnic, zejména druhé a třetí třídy. Je možnost také vybudovat regionální letiště,“ prohlásil Trnka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauze ROP Jihozápad se v Dopoledním Radiožurnálu věnuje Filip Černý

Jenže o rok později byly modernizační plány podrobeny první kritice. Několik desítek jihočeských starostů sepsalo petici, ve které upozorňovali na podivné praktiky při rozdělování peněz. Jedním z iniciátorů celé akce byl Pavel Hroch, starosta Kovářova, malé obce na Písecku. Původně chtěl za evropské peníze levně vybudovat chodníky ve vesnici.

„Když si to přepočtete, vychází to zhruba asi jeden milion korun na kilometr, ale byli jsme neúspěšní. Dozvíte se, že jiná úspěšná obec stavěla pouze 5,3 kilometru za 14 milionů,“ upozorňuje Hroch.

Na konci roku 2009 se do celé věci vložil policejní útvar pro odhalování korupce. Ředitel úřadu ROP Jihozápad Jiří Trnka skončil ve vazbě. Pikantní je, že i jeho nástupkyně v čele úřadu je nyní vyšetřována policií.

Vedení operačního programu Jihozápad má v současnosti na starost Ivana Makovičková. K působení svých předchůdců se nechce vyjadřovat.

„Jen málo lidí si skutečně uvědomuje, že se jedná o obvinění, a dosud nebyla soudem pravomocně vyslovena vina, takže já osobně ctím presumpci neviny,“ říká.

Pokud soud uzná v nadcházejícím procesu exředitele Jiřího Trnku a jeho bývalého podřízeného Martina Půlpytla vinnými, může je potrestat až dvanácti lety vězení.

Filip Černý, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme