V Praze začíná konference Forum 2000. Tématem jsou média a demokracie

V Pražské křižovatce začíná 16. ročník konference Forum 2000. Krátkým projevem ho zahájí mimo jiné bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová. Letos má debatní akce podtitul Média a demokracie. Nadace Forum 2000 téma vybrala loni na podzim na přání zesnulého prezidenta Václava Havla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání 15. ročníku konference Forum 2000 v pražském Paláci Žofín | Zdroj: ČTK

„Václav Havel s touto myšlenkou přišel v době loňské konference. Jeho úvaha byla taková, že média hrají roli jednak při šíření demokracie a svobodných informací v zemích, které mají autoritativní vlády,“ vysvětluje genezi letošního tématu ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal a pokračuje:

„Říkal však také, že dnešní společnost, která už je poměrně vyspělá, svobodná a demokratická, začíná čelit problémům, jako jsou role, vlastnictví, odpovědnost médií. Tématem tedy budou média nejen v nesvobodném světě, ale třeba i postkomunistických zemích.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl Jakub Klepal, ředitel Nadace Forum 2000

16. ročník Fora 2000 začíná dnes a skončí v úterý. Zúčastní se ho řada významných osobností. V úterý například vystoupí bývalá ministryně zahraničí Spojených států amerických Madeleine Albrightová, přijede slovenská expremiérka Iveta Radičová, zúčastní se i tibetský exilový premiér či známí filosofové a sociologové.

Konference bude slavnostně zahájena v kostele svaté Anny, tedy v prostorách, které díky Václavu Havlovi slouží jako kulturní centrum nazvané Pražská křižovatka.

„Pražská křižovatka je symbolickým místem, které spravuje nadace Vize 97. Tento prostor tradičně používáme pro zahájení konference, ale pro její samotný průběh je příliš malý. Na diskuse využíváme prostory, které jsou větší,“ říká Klepl.

Konference nese odkaz Václava Havla

Hlavní konferenční centrum je na Žofíně, registrace jsou už ale vyčerpány. Lidé se však mohou přijít podívat na řadu dalších míst. „V nabídce je třeba Goethe institut, Akademie věd, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy. Tam je přístup možný volně, zdarma, bez registrace,“ zve Jakub Klepal.

Další možností je sledovat konferenci živě na internetu. Všechny hlavní diskuse budou přenášeny na internetových stránkách www.forum2000.cz.

Konference se dotkne řady podtémat. „Jedno z těch opravdu nosných - protože loni odešel pan prezident – se jmenuje Odkaz Václava Havla. Jeden z panelů například propojuje Václava Havla a média. Jde o pohled několika lidí, kteří dobře znali jeho vztah k médiím od dob disentu až po éru ‚mediální celebrity‘,“ popisuje Klepal.

Renáta Prátová, Martin Mašek, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme