V Praze začíná Prague Pride. Konzervativci protestují, podpořil je i prezident

Do Prahy se sjíždějí gayové, lesby nebo transsexuálové. Začíná druhý ročník festivalu sexuálních menšin Prague Pride. Týden koncertů, diskuzí, výstav a večírků vyvrcholí v sobotu duhovým průvodem hrdosti. Proti akci, která má přiblížit život těchto menšin veřejnosti, protestuje hned několik organizací. Odpůrce podpořil také prezident Václav Klaus.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

gayové a lesby - Gay Pride

gayové a lesby - Gay Pride | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Symbolem festivalu je tradičně barevné spektrum. Také letošní motto souvisí s duhou a zní ‘Dáme barvy dohromady‘. Pořadatelé chtějí představit hlavně skupiny, které zůstávají spíš skryty. Přiblíží tak třeba život postižených homosexuálů, transsexuálů nebo homosexuálních Romů.

Stejně jako loni i letos akce homosexuálů vyvolala odpor konzervativců, kteří se chystají protestovat v ulicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Praze začíná druhý ročník festivalu sexuálních menšin. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Alžběta Havlová.

„Ono to reprezentuje určitý širší ideologický proud, podpora homosexuálního způsobu života je jenom část toho a neomarxistická levice se snaží nějakým způsobem homosexuální společnost kooptovat a použít pro nějaké své snahy o hlubší společenské změny,“ říká Michal Semín z iniciativy D.O.S.T.

Iniciativa D.O.S.T. dnes také předá své protestní nóty pražskému magistrátu a ambasádám Spojených států, Izraele a Nizozemska, které přehlídku podpořily. Zveřejní i prohlášení zahraničních osobností, které se naopak postavily na její stranu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O akci mluvila v Odpoledním Radiožurnálu i redaktorka Eva Rajlichová

V centru Prahy uspořádají v době průvodu svou demonstraci na podporu ‚tradiční rodiny‘ i Mladí křesťanští demokraté. Proti pochodu jsou také odpůrci potratů či takzvaní pravověrní na Ukrajině.

Podporu kritikům festivalu včetně iniciativy D.O.S.T. a Mladých křesťanských demokratů vyjádřil i prezident Václav Klaus. „Vyjádřil jsem svůj jasně negativní názor na tuto akci v loňském roce. Takže to, že vystupují i proti tomu, já vítám,“ řekl.

Odpůrcům festivalu vadí například to, že průvod vyrazí příští sobotu od sochy svatého Václava. Podle některých je to znesvěcení symbolu české státnosti. Iniciativa D.O.S.T. proto svolala proti průvodu shromáždění na ‘obranu hrdosti normálních lidí‘. Festival je podle ní obscénní a propaguje ‘nesnášenlivou ideologii homosexualismu‘.

Každý má právo na svůj názor

Festival letos nabídne diskuze, výstavy, koncerty, večírky, procházky s průvodcem či bohoslužbu. Jeden z organizátorů, Czeslaw Walek, v Ranním interview Radiožurnálu zdůraznil, že nejzajímavější akce festivalu poukazují na to, jaká byla historie gayů a leseb v ČR nebo jaký je život Romů, kteří jsou gayové, s čím se potýkají.

Upozornil, že názvy akcí jako Buzince našich bab a dědů, Romské teplo nebo Středeční setkání medvědů mají především za cíl přitáhnout publikum. „A publikum se přitahuje nějakým zajímavým sloganem. Myslím, že na titulech těch akcí není nic špatného,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letošní program festivalu Prague Pride přiblížil v Ranním interview Radiožurnálu jeden z organizátorů Czeslaw Walek.

Na adresu odpůrců festivalu řekl, že každý má právo na svůj názor. „Nikomu to neodpíráme, my také jdeme do ulic se svým názorem. Jsem přesvědčený, že hlava státu by měla národ spojovat, nikoli rozdělovat,“ uvedl.

Prague Pride se podle něj stává tradičním festivalem. „A myslím, že ta mediální pozornost, která nám byla věnována loni, se postupně přesune někam jinam. Očekáváme, že letos se festivalu zúčastní více lidí než loni. Chystají se vlaky z Brna, Plzně či Ostravy,“ doplnil.

Už neupalujeme čarodějnice a nepopravujeme homosexuály

Akci zaštituje pražský primátor Bohuslav Svoboda, který protestující upozorňuje, že žijeme v době, kdy už neupalujeme čarodějnice a dokonce ani nepopravujeme homosexuály.

„Jsem přesvědčen, že ve třetím tisíciletí je naše povinnost mít toleranci a chápání světa takového, jaký je. Každý člověk má svá lidská práva a má právo v jejich smyslu a duchu svůj život upravovat a žít. Myslím, že doba, kdy nacisté popravovali homosexuály, doba, kdy se k nim totalitní režimy vyjadřovali velmi negativně a soudně je trestali, je už dávno za námi,“ řekl na Rádiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Festival Prague Pride zaštituje pražský primátor Bohuslav Svoboda. Byl hostem Rádia Česko

Podle primátora, pokud někdo vyjadřuje apriorně názor, že tato skupina lidí má jinou hodnotu než ostatní lidé, je to nejen nedostatek tolerance, ale nepochopení současného vývoje světa. „Nepochopení toho, kam by lidstvo mělo směřovat,“ zdůraznil.

Kateřina Saparová z Prague Pride si myslí, že pouhá tolerance k zlepšení společenského přijetí lidí s jinou sexuální orientací nestačí:

„Takhle mám trošku pocit, že Češi k lesbám a gayům přistupují - jsou ochotni je tolerovat. Když se nad tím slovem zamyslíte, tak vlastně už v tom se skrývá to, že to není bráno jako respekt, jako akceptace.“

Prague pride loni navštívilo 25 tisíc lidí. Letos o sobě přehlídka dá vědět i v regionech. Menší akce plánují pořadatelé v Brně, Českých Budějovicích nebo Ostravě.

Alžběta Havlová, Tomáš Pavlíček, Eva Rajlichová, Michaela Vydrová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme