V Praze začne další ročník festivalu Prague Pride. Letos je tématem coming out

‚Vyoutovat se‘ – tímhle sportovním termínem se neformálně označuje proces, kdy člověk oznámí svému okolí, že je gay nebo lesba. Právě coming out je hlavním tématem letošního festivalu Prague Pride. Ten začíná v Praze už zítra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

gayové a lesby - Gay Pride | Foto: Martin Dorazín

Na letošní Prague Pride s podtitulem Jdeme s barvou ven zve i plakát s dvěma mladými ženami v objetí. Fiona a Bára jsou partnerky i ve skutečnosti.

„My jsme se seznámily pomocí lesbické seznamky, kde jsme si obě založily profilem za účelem získání nějakých přátel. Postupně jsme si začaly psát, tak nějak jsme se poznaly, sešly jsme se spolu a začaly spolu chodit,“ vysvětluje Bára Dubcová..

Bářina partnerka Fiona Kirschner si svou sexuální orientaci uvědomila už jako malá. „Mně byly asi tak čtyři a ve školce se mi strašně líbila paní vychovatelka, která se o nás starala. Ze začátku to bylo takové nevinné, chtěla jsem jí být pořád nablízku,“ vypráví a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Eva Rajlichová zachytila příběh lesbického páru

„A když už jsem pak byla starší, myslím, že mi to úplně definitivně došlo v devíti letech, když jsem začala pociťovat takové ty touhy, pusinky a tak.“

„Mně to asi úplně došlo ve třinácti letech, když jsem se zamilovala do kamarádky,“ doplňuje Bára. Rodina Fiony po prvotním šoku informaci o tom, že je lesba, přijala smířlivě.

„Ze své rodiny mám velkou podporu. Ač jsem se hodně divila, tak poslední, komu jsem se to zdráhala říct, byla moje babička, ta už je přece jenom starší. A ona za mnou sama přišla a zeptala se mě, jestli mám kamarádku. Tak jsem jí řekla, že mám,“ popisuje.

Hlavní je srovnat se sám se sebou

V případě Báry to bylo o něco složitější, větší pochopení projevila maminka. Otec se se zprávou, že jeho dcera má vážný vztah se ženou, vyrovnával déle.

„Táta byl silně homofobní, jeho nejhorší nadávka byla ‚to je strašnej teplouš‘ a podobně. Bylo to s ním docela těžké, zareagoval strašně. Postupem času to nějak vyšumělo. Nevyříkali jsme si to, nebavíme se o tom, ale už se s Fionou normálně vídá. Smířil se s tím, v sobě si to srovnal, že to není zas tak důležité,“ míní Bára.

S Fionou spolu žijí už tři roky. Loni v listopadu stvrdily svůj vztah i úřední registrací. Obě se shodují na tom, že s coming outem by se nemělo otálet.

„Není na co čekat. Ta chvíle asi nikdy nebude správná, takže je důležité si říct – tahle chvíle, to je ono. Nejdůležitější je jít do toho s odvahou. V okolí se vždycky najde někdo, kdo se za vás postaví. I kdyby to byl jeden ze sta, kdo tu pomocnou ruku podá,“ tvrdí Fiona a Bára ji doplňuje:

„Důležité je srovnat si to hlavně sám v sobě a říct sebevědomě svému okolí, jak to cítí. Myslím, že když to člověk to bude mít sám v sobě ujasněné, bude to pro něj celkově jednodušší.“

Eva Rajlichová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme