V Praze začne konference o Železné oponě

Za účasti historiků z Evropy i Spojených států začne dnes v pražském Lichtenštejnském paláci konference o pádu Železné opony, kterou pořádá Ústav pro soudobé dějiny AV ČR ve spolupráci s Úřadem vlády a Institutem mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Jedním z témat konference bude vznik a důsledky studené války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

železná opona na jihu Moravy | Foto: Jan Rosenauer

Nejvýznamnější historikové soudobých dějin z jedenácti zemí světa budou po dvaceti letech soustavného výzkumu hodnotit otázky týkající se úlohy, kterou středovýchodní Evropa sehrávala v období studené války a dále budou rozebírat dlouhodobé důsledky studené války, s nimiž se svět potýká ještě na začátku 21. století. Podle Víta Smetany z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd bude řeč také o příčinách vzniku a konci bipolárního konfliktu.

Mezi účastníky konference bude například Thomas Blanton, ředitel National Security Archive při George Washington University ve Washingtonu, D.C., Leonid Gibianskij, působící na Institutu slovanských studií Ruské akademie věd, David Holloway, profesor na Stanfordské univerzitě a ředitel tamního Freeman-Spogli Institute for International Studies a Vojtěch Mastný, který je v mezinárodním měřítku patrně nejproslulejším žijícím historikem českého původu.

Květa Moravcová, Marek Matlovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme