V pražské dopravě s mnoha omezeními

Obrnit se trpělivostí při cestování pražskou hromadnou dopravou v těchto dnech při summitu NATO - taková je rada mluvčího pražského magistrátu Martina Kupky. Kvůli přesunům špiček Severoatlantické aliance musíme počítat s neočekávanými kratšími výlukami v dopravě. Lidé, kteří nyní cestují vlakem přes Prahu, musí počítat s výraznějším zpožděním. Kvůli pomalé jízdě z důvodů vyšetřování včerejších útoků na tratích v hlavním městě a okolí mají prakticky všechny vlaky zpoždění, a to většinou okolo hodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kolona vozidel před křižovatkou | Foto: Jan Rosenauer

Jasné je ale to, že několikadenní změny čekají především trasy tramvají v okolí Pražského hradu. "Tam tedy dnes od 18. hodiny do půlnoci nebude tramvaj stavět na stanici Pražský hrad. Zítra od 15. hodiny do 2 hodin ráno bude platit výluka v celém úseku Mariánských hradeb. Tramvaj tedy nebude jezdit přes zastávku Pražský hrad, Brusnice a Pohořelec. Bude odkloněna přes Hradčanskou, Prašný most, Vozovnu Střešovice a dále po své trase přes Malovanku."

Omezení dopravy v okolí uzavřených zón, například kolem Kongersového centra nebo Pražského hradu, můžou doprovázet také nehlášené krátkodobé uzavírky. "Obecně platí, že se lidé mohou v půběhu následujících dnů syetkat také s operativními opatřeními, které budou mít podobu výluky v nějakém úseku dne, ale tuto chvíli neplatí a neexistuje žádné rozhodnutí, které by říkalo, že od toho či onoho času nebude napříkald jezdit tramvaj v oblasti IP Pavlova. Ta opatření budou vznikat operativně na základě rozhodnutí Policie České republiky."

Řidiči se určitě nedostanou do okolí Kongresového centra, Pražského hradu, Obecního domu, ale také k největším hotelům. "Zůstává ale průjezdná magistrála, podle plánu až do 5. hodiny ráno čtvrtka a uzavřená by měla být do půlnoci pátku 22. listopadu. Zároveň v této zóně platí zvláštní režim i pro vstup obyvatel, kteří tu bydlí, případě podnikatelů, kteří tu mají své provozovny. Ten vstup je možný na základě předložení občanského průkazu s vyznačením bydliště nebo například se zvláštním průkazem, který vydává úřad příslušné městské části."

I lidé, kteří nyní cestují vlakem přes Prahu, musí počítat s výraznějším zpožděním. Soupravy totiž nyní jezdí po hlavním městě pouze 30kilometrovou rychlostí. České dráhy k tomuto opatření přistoupily z bezpečnostních důvodů po dvou incidentech, kdy cestování vlakem v Praze ohrozil vrak auta na kolejích a nastražená funkční výbušnina. A dráhy hlásí další zhoršení ve zpoždění vlaků v okolí Prahy. Radiožurnálu to řekla mluvčí Českých drah Zdena Celá. "Teď už je tím pádem natolik zahýbáno jízdním řádem, že prakticky žádný spoj nevyjíždí přesně a jízdní řád je posunut úplně jinam, bohužel bez jakéhokoliv pravidla. Samozuřejmě prosíme naše cestující o pochopení. Všechno je to z důvodu bnezpečnosti a bezpečnosti našich zaměstnanců."

I na příjezdových komunikacích do Prahy jsou od rána kolony. Policisté kontrolují auta i autobusy, která se do města konání summitu NATO chtějí dostat. Kontroly se týkají také dodržování dopravních předpisů a měly by pokračovat i v dalších dnech, jak potvrzuje Stanislav Huml ze Středočeské dopravní policie. "Zítra pravděpodobně v menším rozsahu než dnes, ale budou taky. My jsme vyhlásili dopravně-bezpečnostní akci. Je to na všech hlavních příjezdových komunikacích. Kontrolujeme i určité věci, které souvisí se summitem NATO, to je pochopitelné a myslím, že všichni lidé chápou nutnost toho postupu."

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme