V pražském kostele svaté Anny vzpomínaly na Václava Havla stovky lidí

Byla třetí adventní neděle 18. prosince roku 2011. V rozhlase, televizi i na zpravodajských serverech se objevila nečekaná zpráva a obletěla celou planetu. Zemřel Václav Havel. Celý následující týden až do 23. prosince se s ním pak loučil celý svět. Jedním z míst, kde mu mohli dát lidé poslední sbohem, byl i někdejší kostel svaté Anny v Praze. Právě tam se včera odehrálo Rekviem za Václava Havla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mše za Václava Havla v Pražské křižovatce, Dagmar Havlová (vlevo) a Angelika Pintířová, sestra z řádu boromejek, které se o nemocného exprezidenta staraly | Zdroj: ČTK

Pražská křižovatka, jak se také kostelu sv. Anny říká, je sídlem nadace Vize 97, kterou Václav Havel spolu se svou ženou Dagmar vybudovali.

Pro Václava Havla byla také místem, kde se měli lidé setkávat. „Před rokem jsem absolvovala všechno, co tady kde bylo, tak zase jdu za rok,“ říkali lidé, když přicházeli vzpomínat na člověka, kterého si vážili a kterého měli rádi. Mnozí mu ještě u vstupu do kostela zapálili symbolickou svíčku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž ze mše připomínající úmrtí Václava Havla připravila pro Ranní Radiožurnál Michaela Vetešková

V samotném kostele byla asi tisícovka lidí. V prvních řadách seděli členové Havlovy rodiny, včetně Dagmar Havlové. Smutek byl patrný i v tvářích dalších Havlových přátel.

Mši vedl Dominik Duka a prvního českého prezidenta označil za symbol pádu komunistického režimu. V promluvě uvedl, že s ohledem na povolební situaci v některých krajích Česka varuje před návratem těch, kteří chtějí znovu budovat železnou oponu.

Poprosil také, aby příští český prezident chápal hodnoty, pro které Václav Havel žil, pracoval a kterým zasvětil celý život.

Česko si připomíná rok od úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla

Číst článek

Michaela Vetešková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme