V pražském Motole uctili památku obětí komunismu

Na hřbitově v pražském Motole uctili památku obětí komunismu. Právě tady totiž byly před listopadem 1989 uloženy urny s pozůstatky popravených nebo umučených politických vězňů, nebo ostatky lidí zastřelených na hranicích. Anonymní pohřebiště se díky úsilí historiků změnilo v pietní místo označené jmény obětí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krematorium (ilustrační foto)

Krematorium (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Jak během slavnostního aktu řekl místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý, odkazuje místo i k dnešní společenské situaci:

„Toto místo nadále zůstává místem zamyšlení nad tím, jak je plněn odkaz těch, kteří zde spočívají. Jak se uskutečňují ideály, za které obětovali své životy. Jak účinně se bráníme těm, kteří se netají úmyslem tuto zemi paralyzovat, rozvracet všude, kde se dá. Žijeme v demokracii, nedovolme, aby se utvářela jinak, než jak jsme si ji představovali společně s nimi.“

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová během pietního aktu kritizovala, že ani 23 let od sametové revoluce není období komunismu běžnou součástí výuky na českých školách.

„Někteří z pedagogů se popisu i hodnocení komunistické éry vyhýbají. Naštěstí jsou i jiní, kteří vštěpují svým žákům a studentům vědomosti, které jim budou sloužit jako kompas pro orientaci v krutém 20. století. Mladí lidé, kteří byli řádně vzděláváni, budou dobře vědět, co se může stát s demokratickou zemí, jestliže ji zachvátí mor totalitní politiky,“ uvedla Němcová.

pir, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme