V pražském planetáriu se můžete dostat do vesmíru

Pražské planetárium představuje nový digitální celooblohový systém Skyskan Definity. Aparatura stála 24 a půl milionu korun. Na klenbu sálu planetária Cosmorama může promítat pohled na kterýkoli objekt ve vesmíru. Navíc nejen ze Země, ale z kteréhokoli známého místa v kosmu a také v různém historickém čase.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve vesmíru vidíme stále více...

Ve vesmíru vidíme stále více... | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle Jana Šifnera z pražského planetária patří nový digitální celooblohový systém k nejmodernějším na světě a je prvnín svého druhu v republice, může posloužit i jiným vědním či průmyslovým oborům.

"Nový systém Skyskan Definity oproti starému umožní především pohled do kteréhokoli místa ve vesmíru zase z kteréhokoli místa. Stará Cosmorama nás omezovala v tom, že jsme se mohli dívat jen do vesmíru ze Země. Teď můžeme letět kamkoli a dívat se zpátky na Zemi nebo ke Slunci. Můžeme být na Marsu a uvidíte, jak Země vychází nad marsovským povrchem - tak, jak to vidí Marťané."

Obrazy se promítají na projekční kopuli o průměru 23 metrů, která je tak největší projekční plochou v Česku, skutečnou bránu do vesmíru.

Pavla Dluhoschová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme