V pražském planetáriu se můžete dostat do vesmíru

Pražské planetárium představuje nový digitální celooblohový systém Skyskan Definity. Aparatura stála 24 a půl milionu korun. Na klenbu sálu planetária Cosmorama může promítat pohled na kterýkoli objekt ve vesmíru. Navíc nejen ze Země, ale z kteréhokoli známého místa v kosmu a také v různém historickém čase.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve vesmíru vidíme stále více... | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle Jana Šifnera z pražského planetária patří nový digitální celooblohový systém k nejmodernějším na světě a je prvnín svého druhu v republice, může posloužit i jiným vědním či průmyslovým oborům.

"Nový systém Skyskan Definity oproti starému umožní především pohled do kteréhokoli místa ve vesmíru zase z kteréhokoli místa. Stará Cosmorama nás omezovala v tom, že jsme se mohli dívat jen do vesmíru ze Země. Teď můžeme letět kamkoli a dívat se zpátky na Zemi nebo ke Slunci. Můžeme být na Marsu a uvidíte, jak Země vychází nad marsovským povrchem - tak, jak to vidí Marťané."

Obrazy se promítají na projekční kopuli o průměru 23 metrů, která je tak největší projekční plochou v Česku, skutečnou bránu do vesmíru.

Pavla Dluhoschová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme