V pražských Malešicích vytekla na silnici kyselina sírová

Až 600 litrů kyseliny sírové vyteklo dopoledne na ulici v Praze-Malešicích. V okamžiku, kdy nákladní Avie projížděla křižovatkou Sazečské a Teplárenské ulice, z ní vypadl špatně upevněný barel. Po pádu se prorazil a na vozovce se vytvořila padesátimetrová kaluž žíraviny. Přivolaní hasiči ji sice neutralizovali vápnem, stačila ale rozleptat pneumatiky a podvozky několika automobilů, které jí projely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hasič neutralizuje kyselinu | Foto: Michal Kamaryt

"Neutralizujeme kyselinu vápnem a zahrazujeme cestu ke kanalizaci, aby tam nenatekla. Ten barel se nám pomocí autojeřábu podařilo postavit, takže další kyselina z něj už nevytéká," řekl Radiožurnálu Václav Hladík z pražského hasičského sboru.

Jak z místa uvádí naše reportérka Helena Šulcová, kontejner s kyselinou vypadl z jedoucí Avie, na zemi se převrátil a vyteklo z něj 600 litrů kyseliny. Část kyseliny se podle velitele zásahu Václava Vondry dostala i do kanalizace.

Pražský kanalizační systém je přitom po povodních poškozený, nefunguje čistička odpadních vod a splašky tečou přímo do Vltavy. Velitel zásahu si ale nemyslí, že by hrozily vážné ekologické škody.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Vondra o kyselině v kanalizaci

"Já pevně doufám, že v té kanalizaci dojde ke zředění kyseliny, čili ta koncentrace někde v dopadu několika kilometrů odtoku kanalizace už nebude taková, aby nějakým způsobem působila na životní prostředí."

hasiči likvidují následky havárie | Foto: Michal Kamaryt

"Kyselina sírová je, jak známo, silná žíravina, která působí nejen na životní prostředí, ale v podstatě i na lidi, kteří se tady kolem pohybují. Poleptá sliznice, je to dráždivá látka, takže pracujeme v respirátorech," dodal Václav Vondra.

Rozsah škod na místě zjišťují pracovníci České inspekce životního prostředí, zatím ale nemají přesné informace o tom, jaké množství chemikálie uniklo a kolik se jí do kanalizace dostalo. "Pokud by to byly řádově litry, tak to zředění je takové, že by to zásadní vliv mít nemělo," uvedl ve vysílání Radiožurnálu Václav Beroušek z inspekce životního prostředí.

Rozlitou žíravinou se "podařilo" projet asi pěti automobilistům. Ti teď budou potřebovat nové pneumatiky, poškozeny zřejmě budou mít i podvozky svých aut.

Helena Šulcová, Lenka Rákosová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme