V přijímacích zkouškách na gymnázia byla chyba. Cermat prosí školy, aby nevyhlašovaly výsledky

V jednotných přijímacích zkouškách na osmiletá gymnázia byla chyba. Uvedly to v pátek servery Deník a Aktuálně. Týká se ohodnocení jedné úlohy v testu z českého jazyka a literatury. Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které zkoušky organizuje, žádá ředitele škol, aby zatím výsledky zkoušek nevyhlašovali. Podle ministerstva školství ale zřejmě nebude nutné testy opakovat.

Praha (Aktualizováno: 21:37 27. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přijímací zkoušky na střední školy. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Na základě dodatečné analýzy Cermat odhalil chybu v testu z češtiny pro druhý řádný termín u úlohy číslo 12, citoval Deník ředitele Cermatu Jiřího Zíku. Klíč řešení úloh původně uváděl, že správná je ve zmíněné úloze jen odpověď B, ale v pátek Cermat podle Aktuálně zjistil, že správná je i odpověď C. Chybu předtím neodhalily dvě komise, které testy prověřovaly.

Nechápu, jak k tomu došlo, říká o chybě v testech šéf Cermatu. Upozornil na ni jeden z učitelů

Číst článek

„U testů z českého jazyka osmiletých gymnázií se vyskytlo druhé možné řešení. Doporučil jsem školám, aby nevyhlašovaly výsledky, protože existuje pravděpodobnost, že v některých případech se může změna klíče dotknout pořadí uchazečů,“ potvrdil Radiožurnálu Zíka.

Cermat nyní podle serverů provádí analýzu dopadů chyby na výsledky přijímacích zkoušek. Podle Zíky se možná nedotkne velkého počtu žáků.

„Musíme zjistit, jaké dopady to bude mít na přijímací řízení, ale podle mě se zkoušky nebudou muset opakovat,“ řekl Deníku ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Ministerstvo požaduje prošetření

Ministerstvo školství uvedlo, že někteří žáci mohou získat navíc bod oproti původnímu hodnocení. Školy, u kterých se změna v hodnocení může dotknout celkových výsledků přijatých uchazečů, Cermat ještě v pátek večer kontaktoval. Nyní generuje výsledkové dokumenty všech uchazečů o obory osmiletých gymnázií.

Ředitelka Gymnázia Nad Štolou: Chyba v testech se týká 27 žáků. Jejich přijetí to neovlivnilo

Číst článek

„Budu důrazně požadovat nejen prošetření, jak mohlo k takové systémové chybě dojít, ale i nápravu celé situace. V pondělí budeme dotčené školy informovat, jak dále postupovat při vyhlášení celkových výsledků přijímacího řízení,“ uvedl ministr školství.

Kompletní výsledky budou podle ministerstva v informačním systému nejpozději v sobotu ráno.

Testů v druhém řádném termínu na osmiletých gymnáziích, které se konaly minulý týden, se mělo zúčastnit – podle informací Cermat z doby před konáním zkoušek – přes 13 tisíc žáků.

O osmiletá gymnázia je mezi zájemci o maturitní obory největší zájem. Alespoň jednu přihlášku na osmileté gymnázium si letos podalo 18 833 dětí, což je pětina všech letošních zájemců o maturitní obory.

ČTK, kso Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme