V případě přesídlení krajanům na Ukrajině pomůžeme, plánují resorty vnitra a zahraničí

Finanční pomoc krajanům na Ukrajině v případě přesídlení chtějí navrhnout vládě rezorty vnitra a zahraničí. Po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem to řekl ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Chovanec | Foto: Filip Jandourek

„Já si umím představit, že by to mělo spočívat třeba v tom, že ministerstvo vnitra má některá zařízení, kde by tito lidé mohli po nějakou omezenou dobu zadarmo bydlet, dostali by nějakou formu pojištění, kursy českého jazyka a nějaký stabilizační poplatek. Žádné milionové nebo statisícové částky určitě nemůžou čekat.“

Peníze ale podle něj nesmí být pro krajany důvodem, aby se chtěli přestěhovat zpátky do Česka.

Podle prezidenta Miloše Zemana současná situace na Ukrajině neumožňuje českým krajanům plnohodnotný život. Chovancovi proto na zámku v Lánech předal seznam 232 krajanů, kteří se prý touží vrátit do Česka.

Prezident také není spokojený s tím, jak se ve věci angažuje ukrajinský velvyslanec. Pokud by se prokázalo, že velvyslanec o tamní situaci informoval nesprávně, požaduje Zeman jeho výměnu. Ministerstvo zahraničí ale s prezidentovou kritikou nesouhlasí.

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme