V případě zvolení prezidentem se Švejnar vzdá amerického občanství

Jan Švejnar se vzdá amerického občanství, pokud bude zvolen prezidentem České republiky. Vyplývá to z jeho dnes zveřejněného prohlášení. Chce tak podle svých slov zdůraznit výlučnost loajality prezidenta ke svému národu. Bude jen českým občanem. Pokud tedy bude zvolen prezidentem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Švejnar | Zdroj: ČTK

Dvojí občanství není příliš obvyklé. Lze jej získat jen výjimečně. Nedávno Radiožurnál například vysílali stesky lidí, žijících ve Spojených státech, kteří naturalizací získali americké občanství a přišli tím pádem o české. Nicméně existuje senátní návrh novely zákona, která chce umožnit navracení občanství i těmto lidem.

Je fakt, že ti, kdo odešli z vlasti do roku 1990, přišli o občanství obvykle tak, že jim československé úřady po emigraci občanství vzaly. Nebo občanství automaticky zaniklo poté, co člověk dostal naturalizací občanství země, ve které žil. Těmto lidem umožnil zákon, aby v době od roku 1999 do září 2004 požádali a stali se opět občany České republiky - pokud nebyli občany Slovenské republiky - to souviselo s rozdělením Československa. Takže když lidé v tomto období požádali, mohli získat dvojí občanství. Po září 2004 už to ale neplatí.

Přesto jsou způsoby, jak mít dvojí občanství. Například uzavřením sňatku. Pokud si občan ČR vezme za manžela nebo manželku cizince a po dobu trvání manželství získá kdykoli po říjnu 2003 jeho státní občanství, české občanství v žádném případě neztrácí a má tedy legálně občanství dvojí. Zrovna tak, pokud uzavřel sňatek před rokem 2003.

Dvojí občanství lze získat i tím, když se českým rodičům narodí jejich potomek v cizí zemi, například ve Spojených státech. Z hlediska českých zákonů jde o případ, kdy člověk získá cizí občanství nezávisle na své vlastní vůli. A to se týká právě dětí. Takže dítě narozené v Americe, jehož alespoň jeden rodič je občanem České republiky, získá automaticky dvojí občanství - české i americké. Zajímavé je, že obráceně to nejde. ČR totiž neuznává dětem, narozeným na svém území automaticky české občanství.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme