V případu Davida Ratha bude rozhodovat soudce Robert Pacovský

Korupční kauzu bývalého hejtmana Davida Ratha bude řešit 4. trestní senát soudce Roberta Pacovského Středočeského krajského soudu. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí soudu Zuzana Steinerová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Foto: Filip Jandourek

Pacovský má u krajského soudu na starosti korupční kauzy a trestné činy v dopravě. Jeho trestní senát už řeší kauzu bývalého Rathova poradce Filipa Bušiny. V ní jde o 600 milionů korun.

„Tu věc dostane přidělenou soudce, který je specializovaný na řízení ve věcech korupce veřejných činitelů, korupce při veřejných zakázkách, zkrátka případy spojené s korupcí veřejných činitelů,“ řekla Steinerová a dodala:

„Je to zkušený soudce, který u Středočeského krajského soudu působí více než rok na stáži. Začínal u Okresního soudu v Kolíně, poté byl na Okresním soudu pro Prahu-východ, kde byl i pověřený řízením trestního úseku.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O dalším vývoji případu Davida Ratha informoval redaktor Martin Drtina

Rathova kauza bude ale patrně tou největší v jeho dosavadní kariéře. Talár poprvé oblékl před 10 lety.

Komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman nevidí žádnou souvislost s tím, že Pacovský už soudí Rathova poradce Bušinu: „Já si myslím, že je to shoda okolností, i když možná zajímavá.“

„Je to z toho důvodu, že k tomu domnělému páchání trestné činnosti došlo na určitém území, což spadá pod určitý soud. A na tom soudu se právě tento soudce specializuje na případy korupce, takže z toho důvodu se tam lze hledat jedinou nějakou shodu,“ uvažuje Hartman.

Státní zástupce Petr Jirát potvrdil, že popis trestné činnosti i právní závěry zůstaly stejné, jako byly v obvinění.

„Tvrdím, že máme prokázáno, že si za zakázky popsané v obžalobě nechal slíbit úplatek ve výši celkem 22 milionů korun a nějaké drobné. A skutečně převzal něco málo přes 16 milionů korun. Rozdíl je v té části úplatku, který nestihl být předán z důvodu jejich zadržení,“ dodal Jirát.

Přesto minimálně podnikatelka Ivana Salačová bude mít do příštího týdne neklidné spaní. Už na začátku vyšetřování všechno doznala, s policií spolupracovala a teď neví, jestli k ní byl státní zástupce velkorysý.

Státní zástupce podal žalobu na poslance Davida Ratha a dalších 10 lidí

Číst článek

A zvědavý je i její obhájce Vojtěch Veverka.

„Obžalobu jinak soud doručuje až s nařízením hlavního líčení. Nicméně samozřejmě stejně jako média i my jsme zvědaví, jestli nás státní zástupce označil jako spolupracující s obviněnou, a proto se budu určitě snažit do té obžaloby nahlédnout. Počítám, že by se to dalo zjistit někdy v průběhu příštího týdne,“ uvažuje.

Pacovský dnes žalobu na Ratha a deset dalších lidí od Jiráta převzal. Během tří měsíců se s ní musí seznámit.

Hlavní líčení by mělo začít v polovině léta.

Martin Drtina, kko, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme