V přípravném výboru mezinárodní agentury pro životní prostředí je i Česká republika

Ekologické důsledky lidské činnosti jsou nepopiratelné. Varovnou zprávu o stavu klimatu dnes odborníci na mezinárodní konferenci v Paříži podpořili výzvou, aby v rámci Organizace Spojených národů vznikla agentura pro životní prostředí. Měla by větší pravomoci a zastřešila by dosud roztříštěné ekologické aktivity. Umožnila by také získat víc finančních prostředků. V přípravné skupině je přes 40 zemí, včetně Česka. Přesvědčit všechny země ale nebude jednoduché.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

průmyslové exhalace

průmyslové exhalace | Zdroj: ČTK

Některé průmyslové velmoci se hájí "liberalismem" a rozvojové země považují ekologii za brzdu ekonomického rozvoje. Česká delegace v Paříži vznik agentury podpořila, přestože Češi jsou spíš těmi, kteří se ekologickým změnám brání. "Specificky Češi nejsou schopni v měřítku nejbližšího nejméně desetiletí pochopit, proč by se měli proti globálním poruchám klimatu bránit. První důvod je prostě v neznalosti a nepochopení problému. Ten druhý důvod je podle mého názoru docela obyčejná lenivost, určitá setrvačnost v myšlení," uvedl ekolog z Univerzity Karlovy Ivan Rynda.

Současná vláda má ekologická témata ve svém prohlášení, například snižování vypouštění tzv. skleníkových plynů. Coby člena Evropské unie se nás týká také tzv. evropský energetický balíček. V Bruselu má velkou vysvětlovací kampaň. U nás se podle ministra Martina Bursíka dostane v pondělí na stůl vlády.

"Budeme jednat o tom, jestli přijmeme cíl zvýšit energetickou účinnost o 20 procent do roku 2020, a také budeme jednat o tom, jestli přijmeme závazný cíl zvýšit podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů," potvrdil Českému rozhlasu Bursík.

Na to, že je naše energetická účinnost malá, upozorňuje také organizace Greenpeace slovy Jana Rovenského: "Jsme na tom ze všech členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj nejhůře."

Vládní prohlášení počítá podle Martina Bursíka příští rok se zavedením ekologické daně: "Zavedeme spotřební daně z uhlí, elektřiny a zemního plynu - v těch minimálních sazbách, což v podstatě je kapka v moři a nebude to mít přímý efekt, ale institucionálně zakotvíme princip ekologické daňové reformy, totiž to, že se vybírají daně na energie a to, co se vybere, se použije na to, aby se snížily platby sociálního pojištění."

Podle vzoru skandinávských zemí by měla následovat daň z oxidu uhličitého. Výrobce by měla motivovat, aby z tuny uhlí nebo jiného zdroje vyrobili co nejvíc elektřiny.

Blanka Černá, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme