V příští vládě se mají objevit čtyři nováčci

Kandidát na funkci premiéra, sociální demokrat Jiří Paroubek dopsal seznam lidí, které chce mít ve své vládě. Také budoucí kabinet má mít 18 křesel, jen čtyři tváře v nich budou nováčci. Pátek přitom přinesl dvě nová jména: na ministerstvu zemědělství vystřídá Jaroslava Palase jeho stranický kolega z ČSSD poslanec Petr Zgarba. A místo Paroubka přijde na ministerstvo pro místní rozvoj další sociálně demokratický poslanec Radko Martínek. Nyní Paroubek čeká už jen na telefonát od unionistů, koho oni chtějí na ministerstvu informatiky místo Vladimíra Mlynáře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Foto: Marta Myšková

V pondělí má Grossova vláda podat demisi, už v úterý by mohla být jmenována nová, říká Jiří Paroubek. O svém seznamu jmen se se Stanislavem Grossem radil. "Všechny záležitosti jsme spolu odkonzultovali." Vláda ale podle jeho slov řízena z Lidového domu nebude.

Jaroslav Palas, který Grosse tvrdě kritizoval, musí z ministerstva zemědělství pryč. Nahradí ho nynější předseda dozorčí rady Lesů ČR a poslanec ČSSD Petr Zgarba. Přesné důvody výměny Paroubek říct nechce. "V čele resortu si představuji jinou osobu, tečka."

Na velikonočním sjezdu ČSSD Palas o Grossovi hovořil jako o "vyhořelém palivu". Předseda sociální demokracie mu pak vzkázal, že i vyhořelé palivo může být nebezpečné.

Zatímco tři lidovečtí ministři, kteří podali demisi, mají i poslanecký mandát, Palas po odchodu z vlády nebude ani ve sněmovně. Loni v září se totiž vzdal poslaneckého mandátu, aby se mohl plně věnovat práci ve vládě, takže se do parlamentu vrátit nemůže.

Jako svého nástupce si dosavadní ministr pro místní rozvoj Paroubek vybral poslance za ČSSD a předsedu sněmovního výboru pro regionální rozvoj Radko Martínka, o němž se jako o ministrovi hovořilo už v minulých letech, nakonec z toho ale vždy sešlo.

Martínek Radiožurnálu řekl, že o Paroubkově nabídce přemýšlel hodně dlouho. Nakonec ale prý vyhrály pragmatické důvody. "Za prvé je to věc, kterou se zabývám dlouhodobě, druhá věc je ta, že sociální demokracie má v téhle chvíli jedinou cestu, jak z krize se dostat, a to pracovat a dokázat lidem, že je užitečná," uvedl Martínek.

V minulých dnech se spekulovalo také o budoucnosti ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana, protože byl během vládní krize málo loajální k odstupujícímu premiérovi a šéfovi strany Stanislavu Grossovi. Odpoledne ale Jiří Paroubek potvrdil, že Urban by měl zasednout i v nové vládě.

Obsadit tak zbývá už jen křeslo po Vladimíru Mlynářovi na ministerstvu informatiky, jehož nástupce vybírají unionisté. Místopředseda US-DEU František Pelc ve středu hovořil o třech nezávislých kandidátech - Arnoštu Traxlerovi, Liboru Kudláčkovi a Vladimíru Smejkalovi.

O dalších postech je už jasno, složení dosavadní Grossovy koaliční vlády se od nového kabinetu příliš lišit nebude. Ve funkci zůstanou jak ministryně Petra Buzková s Miladou Emmerovou, tak vicepremiér Martin Jahn. Jednou z mála nových tváří bude právník Pavel Zářecký. Dosavadní náměstek ministra vnitra má vystřídat ministra bez portfeje Jaroslava Bureše.

Paroubek věří, že konečné složení kabinetu bude mít důvěru sněmovny, a to včetně celé ČSSD, kde ještě nedávno někteří její vlivní poslanci byli spíš pro vznik jednobarevné menšinové vlády. "To je sebezáchovná věc. Pokud nebudou hlasovat jako jeden muž, tak ta vláda končí a máme před sebou předčasné volby," řekl Paroubek.

Pokud bude sobotní ústřední výkonný výbor ČSSD s obsazením ve vládě souhlasit, nic by nemělo bránit tomu, aby dosavadní předseda vlády Stanislav Gross podal demisi a prezident Václav Klaus vzápětí jmenoval novým premiérem Paroubka, který by mu předložil seznam členů nového kabinetu.

Marika Táborská, Martin Hromádka, Vít Dvořák, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme