V příštím roce hrozí omezování sociálních služeb

Systému poskytování sociálních služeb v České republice hrozí kolaps. Důvodem je nedostatek financí. V návrhu státního rozpočtu na příští rok se totiž počítá jen se třemi miliardami korun - to je víc než o polovinu méně než je třeba. Řadě zařízení - včetně některých domovů důchodců - by tak hrozil zánik, zaznělo na kongresu Asociace poskytovatelů sociálních služeb v Táboře.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Denní stacionář pro seniory

Denní stacionář pro seniory | Foto: www.nadeje.cz

"Pokud by v rozpočtu zůstala jen částka tři miliardy korun, tak bude situace velmi kritická. Obce budou snižovat kapacity pečovatelských služeb, kraje dokonce uvažují o uzavření některých zařízení - domovů pro osoby se zdravotním postižením a domovů pro seniory. Nejvíc by to ohrozilo neziskový sektor, který je stoprocentně závislý na státních dotacích a nemá za sebou žádného silného zřizovatele, který by ho podržel, kdyby došlo k výpadku financí," vysvětlil prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

Dojde k zániku neziskových organizací?

Čtyři miliardy chybějící pro příští rok v systému poskytování sociální péče můžou způsobit zánik velkého množství neziskových organizací, které služby poskytují. Problémy by se tak nevyhnuly ani krajským a obecním pobytovým zařízením jako jsou domovy pro seniory a ústavy sociální péče.

"Pro mě je myšlenka, že by se některá zařízení měla uzavřít a že by hrozilo, že by ti klienti byli vystaveni velkému nebezpečí, naprosto nepřijatelná. Mohlo by se to řešit třeba umístěním v náhradních zařízeních, jsou různé možnosti, ale já doufám, že k tomu nedojde, že Poslanecká sněmovna se k tomu postaví vstřícným způsobem," řekl na kongresu v Táboře ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka.

Nejvíc ohrožené jsou terénní a ambulantní sociální služby. Nemocným a postiženým lidem přitom právě tyto služby dávají šanci zůstat doma, čímž se zároveň šetří i náklady na ústavní péči. Terénní a ambulantní služby ale většinou provozují neziskové organizace, které nemají silného partnera.

Reálnost obav o budoucnost potvrdila Radiožurnálu i náměstkyně jihočeského hejtmana Ivana Stráská. "Obávám se, že ta situace může skutečně nastat, protože ti, kteří za sebou nemají finanční jistotu, budou mít problémy. Ty mají i krajská zařízení, některá jsme museli letos finančně podpořit a čekáme jako na smilování na další peníze od státu. Kraj má výhodu, že je za ním poměrně silná finanční jistota, takže budeme pomáhat ústavům, aby přežily," řekla náměstkyně hejtmana.

Nemocnice klienty sociálních ústavů nemohou přijmout

Podobnou tíživou finanční situaci očekávají i zdravotnická zařízení. Podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové není však možné, aby byli klienti ze sociálních ústavů hospitalizováni v nemocnicích či léčebnách pro dlouhodobě nemocné.

"Systém zdravotní a sociální péče je samozřejmě propojený. Rezort zdravotnictví bude však příští rok bohužel ve stejné situaci jako rezort práce a sociálních věcí, protože očekáváme deficit ve zdravotním pojištění v řádu desítek miliard korun. Neumím si proto představit, že by situace byla řešitelná tím, že klienti ze sociálních ústavů budou hospitalizováni v nemocnicích," uvedla v Táboře Jurásková.

Jan Kopřiva, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme