V první části maturit neuspělo 16 procent studentů, nejhůře dopadla matematika

Necelých 16 procent středoškoláků neudělalo písemnou část státních maturit. Nejhůře dopadla matematika a němčina. Testy letos absolvovalo přes 75 tisíc studentů. Prozatímní výsledky zveřejnilo ministerstvo školství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitel, pedagog, státní maturita (ilustrační foto)

Učitel, pedagog, státní maturita (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

V maturitních testech neuspělo 15,7 procenta středoškoláků. Nejhůře dopadla matematika, kterou nezvládlo bezmála 24 procent maturantů. Téměř 20 procent žáků propadlo z němčiny.

Ministr školství Marcel Chládek z ČSSD řekl, že je nutné výuku matematiky změnit, a to už od základních škol. Do budoucna by tento předmět měl být povinnou částí maturity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letošní maturitní testy nezvládlo víc než 15,5 procenta středoškoláků. O tématu mluví Tomáš Feřtek, odborný konzultant společnosti EDUin

Maturitní test z češtiny, který povinně psali všichni středoškoláci, neudělalo 6,5 procenta. Z angličtiny, která byla nejčastěji vybíraným cizím jazykem, propadlo 6,3 procenta maturantů.

„Úroveň studentských znalostí se zjevně nemění. To ale nelze ani očekávat. Sama maturita to zlepšit nemůže. To je zkouška, která to může ověřit. A pro zlepšení vyučování na školách jsme zatím nic neudělali,“ říká Tomáš Feřtek, odborný konzultant společnosti EDUin, která se zaměřuje na koncepci vzdělávání.

Zatímco na gymnáziích neuspělo 1,7 procenta maturantů, na nástavbách na druhém konci spektra 43,6 procenta studentů.

Neúspěch při prvním pokusu neznamená, že středoškolák zůstane bez maturity. Každý má ještě možnosti dvou opravných zkoušek. Podle údajů CERMATu se od zavedení státních maturit v roce 2011 počet studentů, kteří nesplní požadavky ani po opravných pokusech, pohybuje na úrovni přibližně osmi procent.
Zdroj: ČTK

Mezi těmito extrémy se umístily střední odborné školy se 17,3 procenta propadlých a maturitní obory na středních odborných učilištích, kde neuspěla třetina učňů.

„Výsledky nástaveb – to je docela varující záležitost. Jsou to lidé, kteří skončí nějakou školu a mají pocit, že ke své praxi nebo práci potřebují maturitu. Pokusí se dostudovat a neuspějí. A je jich v podstatě polovina. To je docela varující číslo,“ myslí si Feřtek.

Ministerstvo školství a CERMAT budou teď prozatímní výsledky analyzovat. Závěry by měly být hotové přibližně za měsíc. Studenty ještě čeká profilová část maturity, kterou si určuje každá škola sama.

Nesnižovat laťku

„Jsem zastáncem toho, že některé obory nemusejí mít maturitu. Naprosto zbytečné jsou podle mého názoru maturitní obory u některých učebních oborů,“ řekl ministr školství Chládek.

Podle něho není cestou snižovat nároky státní maturity. „Chci provést důkladnou analýzu, která nám ukáže několik momentů.“

Mělo by jít o analýzu otázek i z didaktického hlediska, analýzu oborů a výsledků v nich a také o analýzu konkrétních škol s vysokým počtem neúspěšných maturantů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Je potřeba nesnižovat úroveň maturitní zkoušky, shodli se ministr školství Marcle Chládek e Václav Klus ml., expert ODS na školství

„Výsledky jsou varující,“ poznamenal na adresu státních maturit Václav Klaus mladší, expert ODS na školství.

„Je důležité držet laťku maturity, nesnižovat ji. Aby byl na školy skutečně vyvíjen tlak.“

Klaus by také považoval za dobré, aby školám, na kterých opakovaně u maturit neprospěje 50 a více procent dětí, byla odebrána možnost vyučovat maturitní obor. "To by českému školství prospělo úplně nejvíc.“

Chládek se také vyslovil pro zvýšení úrovně kvality vzdělání na druhém stupni základního školství.

Státní maturita (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Milan Kopp, Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme