V řadě měst ohlásili radikálové protiromské pochody. Protestovat se chystají i Romové

V řadě měst po celé republice se policisté chystají na protiromské pochody a další demonstrace. Radikálové se po internetu svolávají do Českých Budějovic, Plzně, severočeského Duchcova, Děčína a Varnsdorfu, Jičína na Královéhradecku, ale i do Ostravy nebo Brna. V některých městech budou naopak současně protestovat Romové proti rasismu a neonacismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střet policie se sympatizanty Dělnické strany sociální spravedlnosti v Duchcově | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Na akce je připravená policie, která vyšle na místa kynology, dopravní, kriminální i cizineckou policii, vyšetřovatele i antikonfliktní tým. Kolik lidí přesně nasadí, z taktických důvodů neuvádí.

Jen antikonfliktní tým ale bude čítat zhruba 80 osob. „Jako vždy se budou členové antikonfliktního týmu orientovat na cílové skupiny osob a budou se snažit zabránit eskalaci násilí v místě demonstrace tak, aby nemuselo dojít k použití represe, kterou policie také disponuje,“ upřesnil hlavní koordinátor antikonfliktního týmu Martin Koryčanský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Koryčanský, hlavní koordinátor antikonfliktního týmu, v Ranním interview Radiožurnálu

Do Duchcova svolala akci Dělnická strana sociální spravedlnosti. Jde už o čtvrtý takový protest, kdy lidé vyrazili do ulic po květnovém brutálním útoku na manželskou dvojici.

Radnice nechala z trasy pochodu odvézt popelnice a stejně jako policie doporučila obyvatelům přeparkovat auta. Protestovat se chystají také samotní Romové.

Policie je podle krajského policejního ředitele Tomáše Lansfelda na případné problémy připravena:

„Standardní opatření spočívají v kontrolách při příjezdu do města, v záloze je připravená i speciální pořádková jednotka k případnému zásahu. Situace budeme monitorovat. Do činnosti bude zapojený i antikonfliktní tým. Jsme připraveni reagovat i na případné problémy kdekoli jinde.“

Kontroly v centru Ostravy

V pohotovosti je i ostravská policie. Do centra města totiž odpoledne vyjdou demonstrovat pravicoví radikálové a setkání nahlásily i romské organizace.

Situaci bude ze vzduchu hlídat vrtulník a na klid v ulicích budou dohlížet těžkooděnci a další policisté. Lidé, kteří do moravskoslezské metropole zamíří vlakem nebo autem, musí počítat s kontrolami.

„Budou nasazeny všechny druhy policie – od pořádkových jednotek, přes kynology, koně, kriminální policii a další. Tato akce asi bude trochu intenzivnější. Budeme monitorovat osoby, které přijedou do Ostravy,“ upřesňuje krajský policejní ředitel Tomáš Kužel.

V 15 hodin projdou extremisté Plzní

Pochod extremistů vyjde v 15 hodin z plzeňského náměstí Republiky a jeho cílem je náměstí Milady Horákové na Slovanech. Zároveň se ve městě uskuteční řada akcí občanských aktivistů, kteří protestují proti pochodu.

Protirasistická hesla se objevila v Českých Budějovicích na trase plánovaného protiromského pochodu. Nápis v angličtině říká: "Všechny barvy jsou krásné | Foto: ČTK

V terénu budou příslušníci služby pořádkové policie včetně kynologů, dopravní, kriminální i cizinecké policie, vyšetřovatelé i antikonfliktní tým.

„Stále zjišťujeme a vyhodnocujeme nové informace, spolupracujeme s ostatními složkami integrovaného záchranného systému, příslušnými úřady samosprávy a dalšími zainteresovanými subjekty. Nechceme zasahovat proti pokojným pochodům a shromážděním místních občanů. Pokud ale dojde k protiprávnímu jednání, budeme situaci řešit,“ říká policejní mluvčí Martina Kohoutová.

Policie žádá Plzeňany, aby se nezdržovali v místech plánované trasy pochodu a shromáždění nebo v jejich bezprostřední blízkosti. V těchto místech by také neměli nechávat zaparkovaná auta.

Radikálové nesmí k sídlišti Máj v Budějovicích

Protestní pochod radikálů v Českých Budějovicích má vyjít odpoledne z Lannovy třídy a skončí u Dlouhého mostu. Účast na něm potvrdilo 100 lidí. V případě, že by průvod radikálů neskončil podle povolení u Dlouhého mostu a pokračoval směrem k sídlišti Máj, už půjde podle policejního mluvčí Jiřího Matznera o nezákonné jednání:

„V rámci všech možných demonstrací napříč republikou je i jihočeská policie připravena reagovat na jakoukoli změnu bezpečnostní situace, ve které by se odrazily oznámené shromáždění nebo pochody v Českých Budějovicích. Policie bude celou situaci monitorovat a bude reagovat v okamžiku, kdy dojde k protiprávnímu jednání, nebo k narušení bezpečnosti osob či veřejného pořádku.“

Trasy plánovaných protiromských pochodů | Foto: ČTK

Gabriela Hauptvogelová, Jana Huzilová, Martin Pokorný, Michaela Vydrová, Jana Jeckelová, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme