V Rakousku havaroval český autobus s dětmi, jeden chlapec zahynul

Na jižní dálnici v Rakousku, blízko města Graz, havaroval v sobotu nad ránem český autobus se školáky ze Železného Brodu. Zahynul přitom jedenáctiletý chlapec, syn jednoho ze dvou řidičů autobusu. Deset osob rakouští zdravotníci ošetřili v nemocnici; jedna pedagožka se s vážným zraněním kolen vrací domů, další dospělá osoba zůstává v nemocnici v Grazu. Děti jely na ozdravný pobyt do Chorvatska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nehoda českého autobusu v Rakousku | Zdroj: ČTK

Autobusem cestovali k moři školáci a učitelé z 2. Základní školy v Železném Brodě. Radiožurnálu to řekl starosta města Václav Horáček. Do Chorvatska vyrazili s brněnskou cestovní kanceláří České kormidlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Václav Horáček o nehodě autobusu s dětmi

K tragické nehodě došlo dvě hodiny po půlnoci na dálnici A2 u obce Lassnitzhöhe ve východním Štýrsku. Řidič autobusu vypověděl, že před ním prudce zabrzdilo auto. Aby zabránil srážce, strhl řízení do prava a při tomto manévru najel na krajnici. Ta povolila, autobus se vychýlil na bok a opřel se o svah. V této pozici ujel ještě několik stovek metrů.

Radiožurnálu se podařilo spojit s přímým účastníkem nehody, zástupcem ředitele železnobrodské základní školy Františkem Krajícem. Popsal nám, jak cesta probíhala. "Byla naprostá pohoda v autobuse a najednou se celý autobus začal kymácet a sjeli jsme do pangejtu. Autobus jel dost dlouho po boku, všichni křičeli. Štěstí bylo, že vlastně ten pangejt tam byl pod úhlem přibližně 30 stupňů, že to nebyla rovina a že se to nezačalo kutálet. Takže my jsme vyloženě klouzali po pravé straně."

Přehrát

00:00 / 00:00

František Krajíc popisuje nehodu autobusu

Osm školáků vyvázlo jen s oděrkami. O lidi na dálnici pečovali rakouští zdravotníci a záchranáři. Na místo už dorazil náhradní autobus, s nímž děti budu pokračovat v cestě k moři. František Krajíc si velmi chválí přístup rakouských zdravotníků. Všechny rodiče ujišťuje, že se o své ratolesti nemusí bát. "Rozhodli jsme se, vzhledem k tomu, že opravdu ta zranění nejsou nijak vážná, a děti mají chuť, tak že budeme pokračovat dál."

Nehody českých autobusů v cizině jsou poměrně časté

Tragické havárie provázejí hlavně cesty českých autobusů přes Rakousko a na Slovensko. Největší neštěstí se stalo právě na Slovensku. V červenci 1995 u Kolárovic v okrese Žilina zahynulo 16 lidí a další cestují zemřel na následky zranění v nemocnici. Nehodu tehdy zavinil řidič autobusu a porouchané brzdy.

Čtyři mrtvé si o několik let později vyžádala havárie na středním Slovensku. Linka ze Spišské Nové Vsi do Brna narazila do návěsu nákladního auta, který se předtím uvolnil a přejel do protisměru.

V Rakousku jsou pro naše autobusy nebezpečné hlavně dálnice, což potvrdila také dnešní nehoda, a při cestách z jihu pak poslední kilometry před českými hranicemi.

Dušan Valenta, Marie Woodhamsová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme