Proč? Proto! V sedmi krajských městech lidé demonstrovali proti Babišovi a Zemanovi

Na Václavském náměstí v centru Prahy se ve středu sešly tisíce lidí na demonstraci proti ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. Cílem akce bylo vznést požadavek, aby byl Babiš odvolán z funkce a aby po něm ministerské místo nezastával nikdo z hnutí ANO. Organizátoři také chtějí, aby Zeman odstoupil z funkce, protože řádně neplní svoje povinnosti. ČTK to řekla svolavatelka demonstrace Šárka Fialová. Demonstrovalo se i v Brně, Plzni, Liberci, Českých Budějovicích, Zlíně a Olomouci. Pokud žádosti nebudou vyslyšeny, organizátoři jsou odhodláni pořádat další podobné akce.

Praha (Aktualizováno: 21:15 10. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest na Václavském náměstí trval zhruba dvě a půl hodiny. Demonstranti, kteří vydrželi až do konce, si na závěr zazpívali státní hymnu.

Policie nechtěla počet demonstrantů odhadovat. Lidé však zcela zaplnili horní část Václavského náměstí až k Opletalově ulici a bylo velmi těžké davem projít. Stovky lidí byly i ve spodní části náměstí směrem k Jindřišské a Vodičkově ulici, kudy projíždějí tramvaje. Tam však byl dav prořídlejší než v blízkosti pódia, odkud mluvili řečníci.

Demonstranti měli transparenty proti Zemanovi a Babišovi. Byly na nich třeba nápisy: Pro Zemana trenky, Pro Babiše tepláky, Andreji, nelži a odejdi nebo Ústava není toaletní papír. Babiše se Zemanem kritizovali také řečníci, podle kterých například svoje funkce zneužívají.

„Miloš Zeman se nikdy neměl stát prezidentem, Babišovo hnutí nikdy nemělo být součástí vlády,“ uvedla v projevu například herečka Barbora Štěpánová. Shromáždění podpořil například kněz Tomáš Halík, který vzkázal, že je poškozena politická kultura a mravní klima země. „Události posledních dní nás ženou na východ. Ti, kdo hrubě porušují zásady, nemají ve veřejném životě co dělat,“ napsal Halík v dopise, který se četl.

Poslanci se přou o Babiše. Lídři koaličních stran mezitím jednají se Zemanem

Číst článek

Mezi protestujícími byli lidé všech generací. „Jsem tu víc kvůli Zemanovi. Nevyhovuje mi, že nerespektuje ústavu. U Babiše mi vadí, že protlačuje své podnikání přes politiku,“ řekl ČTK Jan Macek starší. „Nelíbí se mi současná politika a chování prezidenta Zemana,“ uvedla Martina Čechová z Prahy.

Demonstrace měla název s názvem Proč? Proto! Protest byl v podstatě reakcí na inzerát Babiše v celostátních denících z minulého týdne, v němž ministr tvrdil, že se ho chtějí vládní partneři zbavit. Inzerát byl uveden titulkem Proč? a Babiš na něm byl vyobrazen s přelepenými ústy.

Kromě metropole se protest konal i v Olomouci, Plzni, Českých Budějovicích, Liberci, Brně a Zlíně. Do těchto měst dorazily stovky protestujících.

Hilšer a Horáček na demonstraci sbírali podpisy

V prostřední části Václavského náměstí měli své stánky textař Michal Horáček a lékař Marek Hilšer, kteří sbírají podpisy, aby se v příštím roce mohli účastnit prezidentských voleb. „Akci děláme na podporu demokracie. Není důvod jim v tom bránit,“ uvedla Fialová.

Babišův inzerát byl reakcí na demisi vlády, kterou oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zejména kvůli nejasnostem kolem Babišova podnikání. Později politickou krizi poznamenaly také nahrávky, na kterých se Babiš baví s bývalým novinářem MfD Markem Přibilem mimo jiné o tématech článků proti politickým konkurentům.

Proti Zemanovi byla akce zaměřena kvůli jeho chování při jednání se Sobotkou, kde se oba politici střetli kvůli demisi vlády, kterou původně předseda vlády oznámil. K Zemanovi ale demisi nepřivezl a přišel s hlavou státu konzultovat politickou situaci. Nakonec Sobotka prezidentovi navrhl odvolání Babiše z funkce. Zeman zatím Babiše neodvolal.

„Byl to vysloveně takový záchvat vzteku, když jsem viděla ten inzerát. To nemůže zůstat bez odezvy,“ vysvětlila svolavatelka Šárka Fialová hlavní důvody, proč se rozhodla demonstraci uspořádat. Podle Fialové je důležité, aby přišlo co nejvíc lidí, kterým není jedno, co se děje v souvislosti se současnou vládní krizí a jednáním prezidenta.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme