V senátních volbách se na hlasovacím lístku nic neoznačuje

Už zítra ve 14 hodin se otevřou volební místnosti a my budeme volit do obecních, případně městských zastupitelstev a do Senátu. V našem předvolebním seriálu jsme se zatím převážně věnovali komunálním volbám, které jsou složitější. Ale určitě neuškodí, když alespoň jeden díl věnujeme volbám do horní komory Parlamentu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do Poslanecké sněmovny, 28. května 2010 (Brno)

Volby do Poslanecké sněmovny, 28. května 2010 (Brno) | Foto: Tomáš Adamec

Protože při každých volbách do Senátu se obměňuje jen jeho třetina, znamená to, že příležitost vybrat svého senátora dostanou obyvatelé 27 volebních obvodů. Mohou volit jen v rámci obvodu, kde mají trvalé bydliště.

Na rozdíl od voleb do ostatních zákonodárných sborů, Senátorem se může stát jen ten český občan, který v první den voleb dovršil 40 let věku.

Zajímavé je, že takto mladý kandidát, respektive kandidátka, je mezi 227 uchazeči o senátorské křeslo jen jedna. Nejstarší kandidát je více než dvakrát tak starý: je mu 81 let. Senátní volby jsou spojené s komunálními, ale existují přeci jen místa, kde budeme volit jen do Senátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Lucie Weissové o komunálních a senátních volbách v Ranním Radiožurnálu.mp3

„V 18 obcích neproběhnou volby do obecních zastupitelstev z důvodu, že nebyly předány kandidátní listiny, anebo že někteří z těch kandidátních listin rezignovali. V těchto případech samozřejmě mohou proběhnout jen senátní volby. Druhou skupinu tvoří vojenské újezdy, kde v pěti z nich se nevolí do zastupitelstev obcí, a tam budou jenom senátní volby, pokud v současné době jedna třetina dopadla i na toto území, kde je ten vojenský újezd,“ vysvětluje Václav Henych ze Státní volební komise.

Pro hlasování v senátních volbách platí obecná pravidla, tedy musíme mít sebou ve volební místnosti pas nebo občanský průkaz, dostaneme úřední obálku, popřípadě hlasovací lístky, pokud jsme si je nepřinesli sebou, a s nimi se odebereme do odděleného prostoru, lidově řečeno za plentu, kde vybere lístek se jménem svého kandidáta. V tomto případě, na rozdíl od voleb komunálních, nic na lístku neoznačujeme.

Žlutá obálka a šedá obálka

Pavel Kuklík z Českého statistického úřadu upozorňuje na jedno úskalí, kde se při souběhu senátních a komunálních voleb může chybovat.

„Okrskové komise dostanou dva druhy úředních obálek. Jedny budou žluté pro senátní volby a druhé budou pro volby komunální. Ty budou mít šedou barvu. Volič na to bude upozorněn, takže je důležité, aby příslušný hlasovací lístek vložil do příslušné úřední obálky,“ říká Pavel Kuklík.

Pokud vložíte hlasovací lístek do špatné obálky, nemá okrsková volební komise jinou možnost, než váš hlas neuznat.

Lucie Weissová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme