V senátu dnes o podobě referenda o euroústavě

Občanští demokraté chtějí dnes do Senátu přijít s návrhem na to, jak by mělo vypadat referendum o evropské ústavě. Podle ODS má být závazné a jeho výsledek by neměl být podmíněn počtem lidí, kteří hlasovat přijdou. Pokud by občané řekli ne, referendum by se mohlo opakovat až po dvou letech. Referendum o evropské ústavě se přitom musí konat nejpozději šest měsíců před parlamentními volbami. Právě o tom bude dnes v Senátu největší spor, přiznává to jeden z autorů návrhu, senátor za ODS Jaroslav Kubera.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

"Vláda i tak si zaplatí kampaň k referendu ze státních peněz, ale ona by si tak zaplatila i volby do poslanecké sněmovny. To jen někteří myslí, že odpověď je jediná. Pokud by to tak bylo, potom skutečně nemá referendum smysl. Jestliže jediná možná odpověď je ano, pak už to není referendum."

Zda se občanským demokratům pro takový návrh podaří v Senátu získat podporu, není vůbec jisté. Sociální demokraté i řada lidovců se totiž přiklánějí k názoru, aby referendum bylo z úsporných důvodů s volbami do Sněmovny spojeno. Myslí si to i senátor Jan Hadrava z US-DEU. "Já si myslím, že by bylo dobré, aby bylo dohromady s volbami, protože to je vnitrostátní problém, nikoli že by se týkal někoho jiného. Týká se našeho vztahu k Evropské unii. A bylo by to lacinější, to je jeden z pragmatických důvodů."

Markéta Kaclová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme