V Senátu se bude debatovat o sporných výrocích prezidenta Zemana

Část senátorů chce dnes jednat o slovních výpadech prezidenta vůči premiérovi nebo o jednání Miloše Zemana při oslavách 17. listopadu na pražském Albertově. Diskusi vyvolali zákonodárci za KDU-ČSL a Starostů a nezávislých.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek

Předsedovi senátního klubu Starostové a nezávislí Janu Horníkovi také vadí, jaký obraz České republiky prezident vytváří v zahraničí.

„Mě mrzí jedna věc - že mnohdy reprezentujeme náš stát, naše občany v zahraničí, kam jezdíme na zahraniční cesty, a že se úplně neztotožňujeme s tou zahraniční politikou tak, jak je vysílána z Hradu,“ říká Horník.

Prezidentovi zastánci v Senátu považují debatu za zbytečnou. Podle předsedy Strany práv občanů Jana Veleby teď hlavě státu důvěřuje 70 procent lidí, a debata tak jen sníží význam horní komory parlamentu.

„To kádrování prezidenta republiky samozřejmě k ničemu nemůže vést. Nestane se nic jiného než to, role Senátu, pozice Senátu - při této důvěře prezidentovi republiky - bude zeslabena,“ tvrdí Veleba.

Naposledy jednali senátoři o Zemanových výrocích v prosinci. Za nedůvodnou tehdy označili petici, která prezidenta podezírala z velezrady v souvislosti s jeho výroky z roku 2014, jimiž zpochybnil sankce EU proti Rusku za anexi Krymu.

Prezident Miloš Zeman - kontroverzní výroky na zahraničních cestách | Foto: Český rozhlas

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme