V senátu se mluví o násilí na obrazovce

Násilí na televizních obrazovkách bude tématem dnešního veřejného slyšení v senátu. Přes 80 000 signatářů petice, která byla podnětem k uspořádání slyšení, si myslí, že legislativa je nedostatečná - filmy plné krve a sexuálních scén podle nich vedou k růstu násilností mezi dětmi a mládeží. Chtějí proto především po komerčních televizích, aby vysílání takovýchto snímků omezily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo Senátu | Foto: Jan Rosenauer

Mediální expert Jan Jirák potrvzuje, že i výzkumy dokazují vliv násilí v médiích na chování lidí. "Výzkumy se v celku shodují na tom, že riziko existuje, zvlášť u některých skupin. To by bylo na delší výklad. Ale obecně se dá říci, že to riziko tu je. Patřím k těm, kteří se domnívají, že nejde o to vymýšlet nové zákony, ale spíš vést diskuzi o tom, jak naplnit literu zákonů stávajících."

Jirák je ale zastáncem toho, že by stačilo lépe využít stávající zákony. "Myslím, že není dosatatečně rozvinutá diskuze kolem toho, co skutečně je možné považovat za nepřijatelné v nějakém přechodném poli a co za přijatelné. Měla by to být diskuze mezi samotnými profesionály, představiteli televizí, odbornou veřejností, mezi ale i laickou veřejností."

Diskutovat budou náměstkyně ministra kultury Petra Smolíková a mediální expert Jan Jirák, psycholog Pavel Říčan a sociolog Ivo Možný.

Markéta Kaclová, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme