V Senátu se sešli předsedové 11 parlamentů

Dvacet let od sametové revoluce připomíná také konference v Senátu. Účastní se jí předsedové parlamentů z jedenácti postkomunistických zemí. Během ní byla přijata deklarace,v níž zaznělo, že popírání a zlehčování zločinů nacismu a komunismu by mělo být v Evropě postihováno stejnou měrou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přemysl Sobotka,  předseda Senátu P ČR

Přemysl Sobotka, předseda Senátu P ČR | Foto: Štěpán Kotrba

S úvodním slovem hosty oslovil předseda Senátu Přemysl Sobotka.

"Osobně považuji právo na vlastní názor na proces evropské integrace za základní předpoklad demokratické diskuse i celkového úspěchu naší další společné cesty v prosperující, konkurenceschopné a především rozmanité a svobodné Evropě," řekl v úvodu konference Přemysl Sobotka.

Účastníci konference také přijali deklaraci, podle níž by popírání a zlehčování zločinů nacismu a komunismu mělo být v Evropě postihováno stejnou měrou.

Sobotka pro Radiožurnál shrnul nejdůležitější body deklarace.

"Ta deklarace, kterou jsem vyhlásil, jasně říká : Nezapomínejme na to, sdělme našim kolegům, kteří nikdy nezažili totalitní sytém, aby chápali, že jsme velmi citliví na jakékoliv porušování svobod a regulace. Samozřejmě je tam výzva k tomu, že musíme už v zárodku potírat jakýkoliv extrémismus, nesmíme to bagatelizovat," řekl Sobotka.

Exprezident připomněl už zemřelé osobnosti revoluce

Někdejší prezident Václav Havel pak ocenil práci lidí, kteří se zasadili o čest našeho národa a dělali drobnou práci pro disent. Řada z těchto svobodně se chovajících osobností ale už nežije, připomněl Havel na konferenci v Senátu a část z nich také vyjmenoval.

"Ačkoliv tito lidé pocházeli z různých ideových, politických či sociálních prostředí, dokázali solidárně spolupracovat, protože jim šlo o tytéž základní hodnoty. V jiných poměrech a jiným způsobem navazovali na dílo bojovníků za svobodu z dřívějších desítiletí," řekl Havel.

Individuálně pak vyjmenoval desítky lidí z nejrůznějších oblastí, například politiky Václava Bendu, Pavla Dostála, muzikanta Milana Hlavsu nebo svoji první manželku Olgu Havlovou. Havel touto cestou vzpomněl ty, co se ,snažili svobodně projevovat a vydávat svědectví o skutečných poměrech v Československu.'

Radiožurnálu pak Havel řekl, že generace současných čtyřicátníků jej zklamala. Nemá podle něj dostatek sebedůvěry na to, aby dokázala změnit klima ve společnosti. Příliš si v sobě nese dědictví totality. Změnu pak očekává až od nastupující generace.

"Já jsem doufal, že do politiky a veřejného života nastoupí mladší lidé, kteří studovali v 70. a 80. letech a že atmosféra bude jiná, že bude více normální sebedůvěry, méně mindráků ze Západu a strachu promluvit. Ale ukazuje se, že až ta další generace je tohoto schopna," prohlásil Havel.

"Ty, kdo v pochmurném dvacetiletí mezi sovětskou okupací a listopadovým převratem opisovali samizdatové texty, organizovali privátní semináře, mše, koncerty nebo představení, šířili různé knihy a časopisy, pašovali je do zahraničí a nejrůznějšími způsoby tvořili zázemí postupně vznikajících nezávislých iniciativ," vyjmenoval Havel.

Konference se zúčastnili kromě premiéra Jana Fischera i předsedové parlamentů postkomunistických zemí. Odpoledne se účastníci konference odeberou na Národní třídu, kde položí květiny k pomníku studentského pochodu Prahou.

Veronika Malá, Jan Herget, Lukáš Vincourek, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme