V Senátu se střetnou zastánci a kritici nového zákoníku práce

Argumenty pro a proti novému zákoníku práce, který vyvolal spory ve vládní koalici, dnes zazní na veřejném slyšení Senátu. Horní komora jej svolala se záměrem seznámit se s argumenty zastánců i kritiků předlohy, kterou ve vládě prosadila sama ČSSD, a zprostředkovat jejich stanoviska odborné i laické veřejnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladštejnský palác

Vladštejnský palác | Foto: Jan Rosenauer

Nový zákoník práce má podle premiéra Jiřího Paroubka platit jen do přijetí nového občanského zákoníku. Prohlásil to během Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Občanský zákoník ale může být hotový za dva a půl roku, ale také za deset let.

Svaz průmyslu a dopravy na to reagoval tím, že bude v tomto případě lepší na tak krátkou dobu nový zákoník práce nepřijímat a spíš novelizovat ten stávající.

"Dělat zákon, který má mít platnost roky až dva roky, je v podstatě zbytečné. V tom případě tedy zůstaňme u stávajícího zákoníku práce a ty liberální věci jsme připraveni podpořit při jakékoliv novele zákoníku," řekl prezident svazu Jaroslav Míl.

Předseda vlády Paroubek to odmítl a trvá na přijetí úplně nové normy. "Nový zákoník práce potřebujeme, protože je tam řada věcí, které už platí od poloviny šedesátých let, takže je to archaické. Tento argument, že nepotřebujeme zákoník práce, ten doufám, že nikdo nepoužívá," uvedl Paroubek.

Dnešní debata se uskuteční přesně týden před zahájením schůze sněmovny, na níž bude nový zákoník projednáván v prvním čtení. Asi největší spor vyvolávají ustanovení o rozhodovací a kontrolní pravomoci odborů, která podle kritiků zajišťují zvýšený vliv odborových funkcionářů na chod podniku a práva zaměstnanců.

Vládní KDU-ČSL je pokládá za protiústavní. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů a senátor ČSSD Milan Štěch to odmítá, lidovci podle něho chtějí současná práva odborů "ořezat". Podle ČSSD by tím byla ohrožena práva zaměstnanců.

Zákoník vedle menších vládních stran kritizuje opoziční ODS i představitelé Hospodářské komory a zaměstnavatelských svazů. Zaměstnavatelům v návrhu zákoníku práce chybí například možnost dát výpověď bez udání důvodu s patřičným odškodněním.

Vladan Dokoupil, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme