V sídle KSČM je výstava oslavující někdejšího diktátora KLDR Kim Čong-ila

V pražském sídle KSČM je k vidění výstava Ke dni zářící hvězdy – neboli ke dni narození věčného generálního tajemníka Korejské strany práce, soudruha Kim Čong-ila. Tak zní oficiální název expozice, kterou přichystal první místopředseda KSČM Petr Šimůnek na počest nového velvyslance Severní Koreje v Praze Kim Pchjong-ila . Ambasador je nevlastním bratrem zesnulého diktátora.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Propagační plakát s portrétem Kim Čong-ila

Propagační plakát s portrétem Kim Čong-ila | Foto: yeowatzup, CC BY 2.0

Kromě Kim Čong-ila fotografie také oslavují dílo severokorejských pracujících. O koncentračních táborech, hladomoru a popravách nepohodlných lidí se ale expozice nezmiňuje.

Kim Čong-il, který zemřel v roce 2011, je v demokratickém světě vnímaný jako diktátor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výstavu v sídle KSČM věnovanou životu někdejšího vůdce KLDR Čong-ila si prohlédl i reportér Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Předseda strany Vojtěch Filip Radiožurnálu řekl, že výstavu zatím neviděl, proto ji nechce hodnotit.

„Pokud pořádá někdo v budově ÚV KSČM nějakou vernisáž, výstavu, tak my to ani necenzurujeme, ani to nijak nelustrujeme. Prostě je to věcí těch organizátorů, kteří to dělají,“ uvedl Filip.

Dolejš: Jde o osobní akci Šimůnka

Místopředseda komunistů Jiří Dolejš tvrdí, že KSČM tuto výstavu nepřipravovala a že je osobní akcí místopředsedy Šimůnka.

„My jsme žádnou takovou akci, která by byla oslavou nedožitých narozenin korejského vůdce, nepřipravovali. Já jsem se to v podstatě dozvěděl dneska z médií. Samozřejmě že budeme požadovat informace od člověka, který to zorganizoval. Je to osobní akce pana Šimůnka,“ řekl Dolejš Radiožurnálu.

„V každém případě si myslím, že budova KSČM není na nějaké pietní oslavy něčeho, o čem vlastně ani strana neví,“ doplnil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavě věnované Kim Čong-ilovi mluvil místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Někdejšího vůdce KLDR pak přiblížil komentátor ČRo Milan Slezák

Reportér Českého rozhlasu na místě zastihl dva návštěvníky. „Říkali jsme si, že se na to podíváme. Je to zajímavé, protože se tak často nevidí, jak tam lidé žijí. Ale má to rub i líc,“ řekl jeden z nich.

Že se výstava oslavující severokorejského diktátora pořádá v České republice, ho nezaráží. „Jestli je ta výstava, aspoň to rozvíří nějakou debatu, než když se o tom nemluví.“

Jiného názoru je místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík z opoziční TOP 09, který výstavu odsoudil.

„Pořádat ve svém stranickém sídle výstavu na téma masový vrah a diktátor je něco, co myslím musí urážet i voliče komunistické strany. Bohužel. Předpokládám, že příští díl této série může být Stalin či někteří další diktátoři a masoví vrazi minulých století,“ myslí si Gazdík.

Robert Mikoláš, Veronika Sedláčková, mta, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme