V soutěži Sestra roku 2010 zvítězily pouze ženy

Na pražském Žofíně byl vyhlášen už jedenáctý ročník soutěže Sestra roku. Tento název možná není úplně přesný, protože soutěže se mohou účastnit samozřejmě i muži, zdravotní ošetřovatelé, kterých pracuje ve zdravotnictví stále víc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ocenění v kategorii Sestra v sociální péči převzala Ludmila Kadlecová. | Zdroj: ČTK

V rámci soutěže se za rok 2010 vyhlašovaly hned tři kategorie a ještě cena za celoživotní dílo. Ve všech se staly vítězkami ženy.

Ocenění v kategorii Sestra v nemocniční a ambulantní péči získala Jiřina Špelinová z Pardubic. Kromě práce na kardiologii se od roku 2004 věnuje humanitární činnosti, třeba v Africe. Kromě péče o pacienty s běžnými onemocněními zde pečuje o nemocné s tyfem, ošetřuje poranění po útocích mačetou nebo po napadení zvěří. Hospitalizovaným sirotkům také nahrazuje ztracenou matku a vozí jim hračky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O udílení cen v soutěži Sestra roku mluvil přímo z pražského Žofína Jan Herget ve Večerním Radiožurnálu.mp3

Titul v kategorii Sestra v sociální péči si odnesla Ludmila Kadlecová z domova seniorů v Luhačovicích, kde se věnuje třeba ergoterapii, která se stala pro uživatele domova nepostradatelnou součástí života. Pomáhá jim zaplnit čas, zapomenout na bolesti a smutek, vede k pocitům radosti a prožitkům aktivního a klidného stáří.

V kategorii Sestra ve výzkumu a vzdělávání zvítězila Jitka Pancířová z pražského Dialyzačního střediska Strahov. V tomto oboru působí i na evropské úrovni a je členkou několika významných odborných organizací.

Držitelkou Ceny za celoživotní dílo v ošetřovatelství je Anna Chrzová z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Tady působila celých dvacet let jako hlavní sestra a ve své práci se věnovala především vzdělávání. Postupně se jí podařilo rozvinout různé formy vzdělávání, plošně sjednotit přístup sester k pacientům a metody ošetřování a také vytvořit nový systém řízení nelékařských pracovníků.

Soutěž Sestra roku je určena sestrám, porodním asistentkám, sestrám v domácí a sociální péči a všem dalším nelékařským zdravotníkům, pro které je jejich profese spíš posláním než jenom zaměstnáním. Kandidáty navrhují prostřednictvím motivačního dopisu jejich kolegové, odborná porota vybere z přihlášek tři finalisty a z nich pak vítěze.

V porotě letos zasedl například prezident České lékařské komory Milan Kubek nebo plastický chirurg Jan Měšťák.

Jiří Chum, Jan Herget, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme