V. Špidla vyzve k jednání o vládě Koalici

Šéf sociální demokracie, která zvítězila ve sněmovních volbách, ještě během neděle nebo pondělí osloví Koalici a vyzve ji k jednáním o společné vládě. Jak Vladimír Špidla potvrdil Radiožurnálu, právě lidovci a unionisté jsou pro něj nejpravděpodobnějším partnerem v budoucím kabinetu. Společnou vládu s komunisty sociální demokraté neplánují, ve hře ale zůstává i varianta jednobarevného menšinového kabinetu ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

politici | Foto: Jan Rosenauer

ČSSD už určila vyjednávací tým, který jako první osloví Koalici. Užší vyjednávací skupinu budou tvořit předseda Vladimír Špidla, místopředsedové Stanislav Gross a Marie Součková a šéf poslaneckého klubu Bohuslav Sobotka.

Vladimír Špidla nepočítá ve vládě s komunisty, jejich podporu při prosazování některých zákonů ale nevylučuje. Připomněl, že voliči rozhodli o změně politické struktury a některé programové věci se podle něho podaří snáze prosadit. Lídr ČSSD také nevyloučil, že by komunisté mohli vládu sociální demokracie podpořit.

Vladimír Špidla | Foto: Michal Doležal

"Budeme postupovat způsobem, který je v demokratických systémech běžnou zvyklostí, a vytvoříme programové prohlášení, které předložíme sněmovně. Sněmovna nutně musí hlasovat o důvěře vládě. Musím konstatovat, že žádné jiné politické uskupení není schopno sestavit vládu; toto je velmi významná odpovědnost - dát zemi vládu a taky se o to pokusíme," uvedl Špidla.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Špidla o postupu ČSSD

KSČM se o povolební spolupráci se sociálními demokraty jednat chystá. Předseda strany Miroslav Grebeníček je přesvědčen, že vítězné ČSSD nic jiného nezbyde, než komunisty oslovit. Komunisté také sdělili, že nedají podporu žádné koaliční vládě s pravicovými stranami. Jsou ale ochotni podpořit menšinový kabinet sociálních demokratů.

Koalice je podle šéfa lidovců Cyrila Svobody připravena jednat se sociálními demokraty kdykoli. V dalším průběhu je pak podle něj především důležitá programová shoda, která by uspokojila obě strany. "Určitě to, co nás spojuje, je vstup do Evropské unie a některé další věci jsou, myslím, navzájem blízké, tak si myslím, že by se mohla najít dohoda, která je programově prospěšná pro Českou republiku, ale skutečně bude záležet na tom jednání."

ODS s možností sestavit s ČSSD velkou koalici nepočítá. Podle místopředsedy strany Jana Zahradila se ODS chce stát silnou opozicí. "Budeme pracovat především na tom, abychom se stali hegemonem pravé části politického spektra a abychom i do budoucna byli důstojným protivníkem České strany sociálně demokratické - nic jiného v tuto chvíli nemáme v úmyslu. S takovým programem a s takovými zásadami, které vyhlásil předseda sociální demokracie Vladimír Špidla, a s jeho osobou konkrétně si velmi těžko dovedu jednání představit, v podstatě si je představit nedovedu," řekl Zahradil ve vysílání Radiožurnálu.

Jeho slova pak potvrdil i předseda občanských demokratů Václav Klaus. ODS se podle jeho slov nechystá vytvořit vládu velké koalice se sociálními demokraty a nehodlá ani tolerovat případný menšinový kabinet ČSSD.

Krajští lídři ČSSD podporují spíše vytvoření menšinového sociálnědemokratického kabinetu než společnou vládu s Koalicí. Reagovali tak na vývoj po parlamentních volbách. Sociální demokraté by s Koalicí měli ve dvousetčlenné sněmovně jen 101 křesel. Někteří regionální činitelé nevylučují ani to, že by ČSSD mohla přijmout nabízenou podporu komunistů. Ve spolupráci s KSČM však sociálním demokratům brání usnesení jejich bohumínského sjezdu.

Vítězem sněmovních voleb je opět Lidový dům. Podle konečných výsledků získala ČSSD 30,20 procenta hlasů, to znamená 70 křesel v dolní komoře. Druhá ODS si připsala 24,47 procenta voličů. Obhájila jen 58 mandátů a pět ztratila. Největší ztrátu utrpěly strany Koalice, kterým dalo hlas 14,28 procenta voličů. Budou mít 31 poslanců. Z největšího zisku se naopak těší KSČM. Volilo ji 18,51 procenta voličů, kteří tak zajistili 41 křesel ve sněmovně.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek, Eva Hůlková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme