V srpnu zemřelo na železničních přejezdech nejvíc lidí za celý rok, může za to nezodpovědnost řidičů

V srpnu zemřelo na železničních přejezdech 8 lidí, což je nejvíc za celý rok. Vyplývá to ze statistik Drážní inspekce. Důvodem vysokého počtu úmrtí je hlavně nezodpovědnost lidí. Někteří řidiči stále vjíždějí na koleje i v situaci, kdy svítí výstražné červené světlo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Signalizační zařízení na železničním přejezdu (ilustrační foto) | Foto: Aleš Spurný | Zdroj: Český rozhlas

V Česku je asi 8 tisíc železničních přejezdů, u poloviny z nich upozorňuje řidiče na riziko srážky s vlakem jen výstražný kříž. Řidiči ale vjíždějí i na ty přejezdy, kde svítí výstražné červené světlo – v polovině srpna tak zemřeli například dva lidé v osobním autě u stanice Olbramkostel na Znojemsku.

Pendolino na Olomoucku projelo návěstidlem. Strojvedoucí zřejmě nerespektoval značení

Číst článek

Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala se neustále opakují situace, kdy si řidič myslí, že stihne přejezdem i přes výstražné světlo ještě projet. „Vždy ty doby jsou nastaveny tak, aby byly co nejkratší a přitom aby byly bezpečné. Ty doby, než přijede vlak, se pohybují okolo půl minuty.“

„Druhá možnost je nepozornost, což je možná ještě častějším případem, kdy lidé jsou myšlenkami někde jinde, například u rodiny, v práci nebo, přehlédnout výstražné značení a vjedou na přejezd,“ dodává.

V srpnu zemřelo na železničních přejezdech dvojnásobně víc lidí než ve stejném měsíci v roce 2015.

Inspekce eviduje i mírný nárůst v počtu usmrcených osob na železnicích. Jen za prvních sedm měsíců letošního roku zaznamenala 115 případů, loni jich bylo 112.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme