V Sýkořici ani Novém Veselí, Schwarzenbergově a Zemanově bydlišti, žádné oslavy nepropukly

Sýkořice, středočeská obec v okrese Rakovník, jinak také bydliště Karla Schwarzenberga. Obec Nové Veselí, okres Ždár nad Sázavou, kraj Vysočina – zde bydlí Miloš Zeman. Ani v jedné z obcí dnes žádné oslavy nepropukly, přestože prezidentští kandidáti, kteří zde mají uvedené trvalé bydliště, ovládli první kolo přímé volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemanův předvolební plakát v trvalé bydlišti kandidáta na prezidenta, obci Nové Veselí na Vysočině

Zemanův předvolební plakát v trvalé bydlišti kandidáta na prezidenta, obci Nové Veselí na Vysočině | Foto: Olga Štrejbarová

V Novém Veselí, trvalém bydlišti kandidáta na prezidenta České republiky Miloše Zemana, byla účast voličů 81 procent. A to ne prý kvůli tomu, že Miloš Zeman je jejich soused, ale protože zdejší tisícovka voličů je zodpovědná a volí téměř v každých volbách. „Tady vždy bývá účast myslím si nadprůměrnější než je průměr v republice,“ potvrzuje předsedkyně volební komise v Novém Veselí Marie Bártová.

U některých lidí se v obci Zeman naopak setkává s nevolí kvůli tomu, že na plakátu se sloganem „Zde domov můj“ není za uchazečem o Hrad vyobrazené právě Nové Veselí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportéři Olga Štrejbarová a Petr Kadeřábek se přihlásili z trvalých bydliští Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga

V Sýkořici, trvalém bydliště Karla Schwarzenberga, starosta obce Jiří Šulc oznámil výsledky voleb místním rozhlasem, žádné velké oslavy se zde ale rovněž nekonaly. V obci vyhrál Schwarzenberg výsledkem 110 z 262 platných hlasů.

Šulc si nemyslí, že by Schwarzenbergovo případné zvolení přineslo obci nějaké výhody: „Že by to pro obec bylo nějakým způsobem zásadní, že bychom z toho získali nějaký profit, to si nemyslím.“

Schwarzenberg se navíc ve vesnici příliš nevyskytuje. Bydlí na nedalekém zámečku v Dřevíči a místní ho tedy znají spíše ze dnů, kdy probíhají volby. Když už prý ale dorazí, nebrání se dialogu. Podle starosty obce jde o bezproblémového občana.

Miloš Zeman zvítězil v prvním kole se ziskem 24,22 procenta hlasů. Karla Schwarzenberga volilo 23,4 procenta lidí. Rozdíl mezi oběma kandidáty je přibližně 40 tisíc hlasů.

Olga Štrejbarová, Petr Kadeřábek, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme