V Temelíně vrcholí přípravy před nastartování reaktoru

Jaderná elektrárna Temelín je těsně před spuštěním. Šéfka úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu potvrdila, že právě probíhají nezbytné kroky k zahájení zkušebního provozu. Je však zcela jasné, že dnes minimálního stabilizovaného kontrolovaného stavu dosaženo nebude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Drábové v současné době probíhají práce v režimu tři, těsně před přechodem do režimu čtyři, tedy ohřívání primárního okruhu na provozní teplotu okolo 280 stupňů Celsia. Až poté bude možno zahájit takzvané vyvádění reaktoru na minimální stabilizovaný kontrolovaný stav, to znamená postupné vytahování řídících tyčí z aktivní zóny.

Mluvčí elektrárny Milan Nebesář uvedl, že celé zařízení v rámci příprav na trvalý provoz ještě čeká asi tisíc dalších testů. Bezpečnost provozu elektrárny je podle něj hlavní prioritou, proto musí být všechna zařízení před obnovením štěpné reakce náležitě otestována. Teplota vody v primárním okruhu už dosáhla asi 250 stupňů a obsluha prvního bloku nyní připravuje ohřev nad 260°C. V tomto takzvaném "horkém stavu" budou probíhat další zkoušky, například řídících tyčí.

Rakouští odpůrci jihočeské elektrárny odvolali blokádu hraničního přechodu Gmünd - České Velenice a následnou demonstraci. Obě protestní akce chystali na dnešní odpoledne a večer. Podle předsedy hornorakouské platformy Stop Temelín tak odpůrci atomu reagují na rozhodnutí místních úřadů, které blokádu nepovolily. Platforma ale vůči elektrárně podniká nové kroky. Připravila petiční akci nazvanou VETO Temelínu. Hlavním požadavkem petice je, aby Česko nebylo přijato do Evropské unie do té doby, dokud Temelín neodstaví. Českému rozhlasu to elektronickou cestou sdělil šéf akčního výboru Josef Neumüller.

Spouštění Temelína muselo být na tři měsíce přerušeno kvůli problémům s turbínou. První blok zatím absolovoval 600 testů, další tisícovka má následovat.

Mluvčí hnutí Greenpeace Václav Vašků se však domnívá, že hlavním problémem v Temelíně není turbína, ale chladící potrubí. "O té věci se moc nemluví, vyšetřovala jí policie a vyhýbá se odpovědi, jak to vlastně dopadlo," řekl mluvčí.

Marika Táborská, Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme