V Temelíně začala kontrola Mezinárodní agentury pro atomovou energii

V Temelíně začala čtrnáctá kontrolní mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Výstupem třídenní práce expertů bude technická zpráva s obecným hodnocením elektrárny i s konkrétními doporučeními na zlepšení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koordinátor mise Václav Hanus Českému rozhlasu řekl, kdy budou výsledky práce expertů zveřejněny. Jak poznamenal, technická zpráva se určitou dobu dotváří po ukončení mise a zhruba po dvou měsících je k dispozici veřejnosti.

Jak Českému rozhlasu řekl mluvčí Úřadu pro jadernou bezpečnost Pavel Pitermann, veřejnost se výsledky hodnocení dozví až poté, co se s nimi seznámí management elektrárny a Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Podle Pitermanna mise pravděpodobně nevysloví závěry, které by vedly k tomu, že se jaderná elektrárna Temelín bude muset odstavit a bude nutné něco předělávat.

Ekologové obviňují vládu z toho, že její metodika při posuzování vlivů jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí nezahrnuje možnost posouzení veřejnosti. Podle Edvarda Sequence z českobudějovického sdružení pro záchranu prostředí Calla se ze strany vlády jedná spíše o kabinetní posouzení expertů bez účasti veřejnosti. Sdružení prý uvítalo dohodu z Melku, protože se odvolává na evropské směrnice posuzování vlivů, které jsou progresivní v možnostech přístupu k informacím. Metodika české vlády to ale omezuje a veřejnost se k výsledkům šetření v Temelínu dostane až v poslední fázi.

Poradce ministra průmyslu Jiří Hanzlíček tvrdí, že posuzování probíhá zcela v souladu s mezinárodními normami. První výsledky podle něj budou známy až v polovině dubna a potom bude více než jeden měsíc na projednání výsledků zkoušek s veřejností. Pokud nebude mít komise v ruce zprávu, těžko bude podle Hanzlíčka něco s veřejností projednávat.

Podle předsedy KDU-ČSL Jana Kasala je každá kontrola tohoto typu spíše pro Českou republiku přínosem, než aby vzbuzovala nějaké neopodstatněné obavy.

Také předseda ODS Václav Klaus žádné zlomové rozhodnutí od této mise neočekává. Jak uvedl, z informací, které má k dispozici, nevyplývá, že by mohla být kontrola důvodem k obavám.

Rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín ohlásili na příští víkend blokády. Podle vicepremiéra Vladimíra Špidly jsou blokády porušením rakousko-českých dohod z Melku neměly by ale ohrozit sousedské vztahy.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Aleš Heřmánek, Lenka Kabrhelová, Simona Poláková, Dan Moravec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme