V Temelínu je tým expertů

Řešením bezpečnostních otázek v Jaderné elektrárně Temelín se zabývá skupina odborníků z Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Jedenáct expertů z Francie, Německa, Velké Británie, Španělska, Bulharska a pozorovatel z Rakouska budou celý týden posuzovat především technická řešení jednotlivých problémů. Tým odborníků z Mezinárodní agentury pro atomovou energii opět pracuje v Temelíně. Byl tu už před pěti lety a tenkrát bezpečnost Temelína ocenil. V Evropském parlamentu ve Štrasburku zároveň probíhá druhé mezinárodní slyšení k Temelínu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín

11 expertů včetně pozorovatele z Rakouska hodnotí řešení jednotlivých bezpečnostních problémů. Jak dodává mluvčí elektrárny Milan Nebesář půjde o technická zlepšení, která navrhl tým odborníků při své minulé návštěvě. "Včera se Českých Budějovicích konal již vstupní mítink zahraničních expertů a jejich partnerů, to znamená odborníků z jaderné elektrárny Temelín. Dnes experti začnou pracovat přímo tady na staveništi. Předmětem práce expertů bude posouzení bezpečnostních otátek, které mezinárodní agentura identifikovala již v roce 1995, to znamená před pěti lety.

Podle Nebesáře mezinárodní skupina expertů hodnotila Temelín už před pěti lety. "V březnu roku 1996, když se elektrárna nacházela ještě v pokročilém stádiu realizace, posoudili experti MAE způsob řešení těchto bezpečnostních otázek a závěrem posouzení bylo uznání expertů se způsobem, jakým se elektrárna s řešením těchto otázek a modernizací elektrárny vypořádala. Jak jde čas, tak se mění i názory a požadavky na úroveň jaderných elektráren. Nové věci, které se objevují ve světě, jsou tímto způsobem přenášeny na všechny elektrárny tak, aby bezpečnostní úroveň byla na co nejvyšší úrovni."

Jaderná elektrárna Temelín je nyní v odstávce. Příští týden by měla pokračovat etapa spouštění, kdy reaktor pracuje do 75 procent svého výkonu.

Markéta Kaclová, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme