V Teplicích začali pátrat po potomcích 21 rudoarmějců pohřbených na tamním židovském hřbitově

U zdi židovského hřbitova v Teplicích je 21 hrobů sovětských vojáků pravděpodobně z roku 1942. Kdy přesně a proč zemřeli, se ještě neví. Židovská obec a spolek rusky mluvících obyvatel „Kovčeg-Archa“ v Teplicích ve spolupráci s ruskými úřady hledají potomky těchto rudoarmějců.

Teplice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

21 sovětských vojáků bylo na židovském hřbitově v Teplicích pohřbeno pravděpodobně v roce 1942

21 sovětských vojáků bylo na židovském hřbitově v Teplicích pohřbeno pravděpodobně v roce 1942 | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Židovský hřbitov byl v minulosti zanedbaný a zarostlý. Tyto hroby se objevily už v roce 2004 poté, co brigádníci porost odstranili. Jména vojáků ale odhalilo pátrání v archivech až letos.

Rusko ostře odsoudilo polský zákon o odstranění pomníků rudoarmějců

Číst článek

Na zdi mezi hroby je i sovětská hvězda se srpem a kladivem. Duchovní Židovské obce v Teplicích Tomáš Pulc hledal v archivech obce – až letos na jaře našel první stopu v kartotéce lidí pohřbených na tomto hřbitově během války.

„A zde se právě našlo těch 21 jmen. V další knížce, kterou jsem pročítal, jsem našel zápis, že 16. září 1942 v 15 hodin budou pohřbeni tři ‚jüdische russische soldaten‘. Je tu specifikace toho pole a podpis nějakého pana Kohna,“ popisuje Pulc.

Objev jmen a hrobů Anatolije Orlova z teplického spolku rusky mluvících obyvatel Kovčeg-Archa překvapil.

„Byli jsme překvapeni, protože každý voják měl vlastní hrob. Na konci války, kdy byli Němci jako zvěř, zabíjeli ruské zajatce a dávali je všechny do jednoho hrobu. A také nás překvapilo, že víme, kde umřeli. To muselo být ještě na začátku války, kdy neměli Němci tak naspěch a nebyli tak zlí. Dopis se jmény jsem odeslal do Petrohradu, kde je nacistický archiv. Tam najdeme, kde se narodili, kde je zajali a kde v Čechách zemřeli. Už víme, o koho jde, teď chceme najít jejich příbuzné,“ říká Orlov.

Další jsou pohřbeni v Drahonicích a Údlicích

Tohle pátrání je teprve na začátku a Anatolij Orlov doufá, že bude úspěšné. V Ústeckém kraji jsou sovětští vojáci pohřbeni i na dalších židovských hřbitovech.

„Je to v Drahonicích, kde se našlo šest osob, další jsou v Údlicích, tam se bude vyhledávat v kadaňském archivu, a další hrob, o kterém ale nic moc nevím, je na židovském hřbitově v Postoloprtech,“ řekl duchovní Tomáš Pulc.

I v těchto případech spolek Kovčeg Archa spolu na podzim hroby zdokumentuje a začne pátrat po identitě vojáků a jejich příbuzných.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme