V Terezíně bude evropský institut zastupující oběti holocaustu
Vyhlášením takzvané Terezínské deklarace skončila mezinárodní konference k osudu majetku obětí holocaustu. Aktu se v místě bývalého koncentračního tábora zúčastnili představitelé Evropské unie v čele s českým premiérem Janem Fischerem. Dokument podepsaný zástupci celkem 46 států nepožaduje jen nápravu majetkových křivd. Podle deklarace má v Terezíně vzniknout také Evropský institut odkazu šoa.
Terezínský institut má sloužit jako fórum států a organizací zastupujících oběti holocaustu. Bude zároveň i vzdělávacím centrem, které má udržovat povědomí o těchto událostech, uvedl jeden z iniciátorů konference i myšlenky institutu, bývalý ministr pro evropské záležitosti a litoměřický senátor Alexandr Vondra. "Na to se skutečně nesmí zapomenout. Pokud by se historie měla opakovat, tak jsme skutečně všichni pitomci."
Institut, ve kterém budou působit odborníci z celé Evropy, vznikne za podpory vlády a Unie přímo v Terezíně. Tamní památník patří k nejnavštěvovanějším památkám u nás. Ročně jím projde na čtvrt milionu lidí z celého světa.
Související příspěvky:
Terezínská tryzna upozornila na rostoucí neonacismus
Den vzpomínání na oběti holocaustu v Terezíně i na pražském náměstí Míru
Němečtí politici ostře kritizují papeže
Ústřední rada Židů v Německu přechodně zmrazila kontakty s katolickou církví
V. Klaus: Holocaust nesmí být zapomenut!
Za zpochybňování holocaustu jde advokátka do vězení
Den vzpomínání na oběti holocaustu
Proslulý německý popírač holocaustu Zündel dostal u soudu pět let