V tom, co bude nadstandard ve zdravotnictví není jasno, shodují se odborníci

Zatím není jasné, kdo a jak bude stanovovat, co je standard a co už nadstandard, shoduje se senátorka Alena Dernerová (nezávislá) a prezident společnosti Czechmed Miroslav Palát. Podle Paláta vyvstává otázka, zda je lepší, když je více péče zahrnuto i pod standard, ale pacient se k ní kvůli nedostatku prostředků nedostane, nebo když si za péči v rámci nadstandardu musí připlatit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transfuzní stanice, odběry krve. | Foto: Filip Jandourek

Jednou z hlavních otázek spojených s připravovanými reformami zdravotnictví, je ta, co bude v budoucnu hrazeno v rámci tzv. standardu z veřejného pojištění, a za co si budeme připlácet v režimu nadstandardní péče. Podle některých názorů je to dokonce ta nejdůležitější část reforem a obklopují ji nejživější diskuse.

Přehrát

00:00 / 00:00

Diskuse o nadstandardech ve zdravotnictví na Radiožurnálu.mp3

Ještě nebylo stanoveno, co bude standard a co nadstandard, ale podle informací Hospodářských novin se už nyní chystají zdravotnické společnosti na to, že budou lobbovat. Především prý za to, aby ve standardu zůstalo co nejvíc, přinejmenším to, co pojišťovny už dnes platí.

„Neumím si představit, že to, co je pro jednoho pacienta standard, bude pro jiného luxus. Zatím není úplně jasné, co bude standard a co už nadstandard,“ uvádí Palát, prezident České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků Czechmed.

Podle senátorky Dernerové je debata o standardech zatím předčasná. „Nemáme nikoho, kdo by definoval,co je a není standard. Hradit se má péče nejméně ekonomicky náročná, ale co to je? To je velmi těžké. Standard bude definován vyhláškou a bude to dosti dlouhý proces,“ uvedla.

Přitom není jasné, zda varianta standardu, tedy ta nejméně ekonomicky náročná, bude vyhovovat všem pacientům.

„Domnívám se, že je to morální hazard zpoplatňovat věci, které jsou na špici medicíny. Navíc to má být dynamické, standardy se vyvíjejí. Jak toto má fungovat, nikdo nevysvětlil,“ říká Palát.

Senátorka by si nadstandardní péči představovala formou komerčního připojištění. „Ale jak z toho standardu, který nyní máme všichni, udělat nadstandard, si představit nedokážu,“ uzavřela.

Petra Kotvová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme