V Topolánkově kabinetu se budou měnit ministři

Naposledy v tomto roce a naposledy zřejmě i v současné sestavě zasedla dnes vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS). Jména ministrů, se kterými premiér Topolánek dál nepočítá, bychom mohli znát už tento týden. Lídr vládního kabinetu a šéf ODS totiž chce v těchto dnech jednat s koaličními partnery o personálních změnách ve vládě. A do konce týdne by měli společně rozhodnout, koho ve vládě chtějí a kdo ji naopak opustí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

premiér Mirek Topolánek

premiér Mirek Topolánek | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Výměnu některých členů vlády slíbil před necelými dvěma měsíci - tedy po prohraných volbách - Topolánek voličům. Obměně vládního kabinetu se nebránili ani předsedové zelených a lidovců Martin Bursík a Jiří Čunek.

Po ranním jednání grémia ODS řekl premiér Mirek Topolánek: "Budeme realizovat změny ve vládě, čeká mě jednání na koaliční úrovni, kde představím plán ODS. Jsme připraveni, nejsme ochotni podílet se na čemkoli, co by mohlo poškodit české občany a českou ekonomiku."

Jeho kabinet se tedy dnes zřejmě sejde letos naposledy - kolem vánočních svátků totiž plánuje řada ministrů včetně premiéra dovolenou. Poté vládu čeká nástup Česka do předsednictví Evropské unie.

Možných adeptů na odchod z vlády je několik - nejčastěji se mluví o občanských demokratech Aleši Řebíčkovi nebo Tomáši Julínkovi, ze Zelených o Džamile Stehlíkové a lidovcích Vlastě Parkanové nebo Václavu Jehličkovi. Premiér Topolánek také zatím popírá, že by nabídl konkrétní křesla odcházejícím hejtmanům své strany.

Není jisté, jestli Topolánek zřídí novou funkci vicepremiéra pro ekonomiku. Jedním z kandidátů by mohl být bývalý sociálně demokratický ministr a současný prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok. Jenže to se podle dnešního Práva nezamlouvá sociálním demokratům. Z Lidového domu už přišlo vážné varování: pokud by Rusnok takovou nabídku od premiéra Topolánka přijal, mohl by přijít o členství v ČSSD.

Je podle vás některý z ministrů vlády Mirka Topolánka v současné době nepostradatelný? Hlasujte v naší anketě!

Marcela Hálová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme