V Újezdu u Svatého Kříže se do voleb přihlásil jediný kandidát

Nejméně 12 obcí nebude mít po komunálních volbách starostu ani zastupitele a vládnout tam budou na dálku státní úředníci. Nenašlo se totiž dost lidí, kteří by kandidovali. Jednou takovou vesnicí je Újezd u Svatého kříže nedaleko Rokycan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby 2013 do Poslanecké sněmovny (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Farmář Jiří Peterka je na neúspěch zvyklý, ve volbách pravidelně končí poslední. Jenže letos se kromě něj o hlasy voličů neuchází nikdo další. Už teď je proto jasné, že volby ve vesnici nebudou platné.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Újezdu u Svatého Kříže se do voleb přihlásil jediný člověk. Vypravil se za ním reportér Ľubomír Smatana

„Využívám své svobody. To je jak ryba ve vodě,“ vysvětluje Jiří Peterka. Kandiduje v každých volbách, skoro nikdo ho ale nevolí. „Nemám vůbec šanci dostat se do zastupitelstva. Mně je to jedno,“ dodává.

Na kandidátce je navíc vždycky sám. Doposud ale měli v obci ještě jednu kandidátku, ze které vzešel i starosta Josef Kořínek. Ten vládne 20. rokem, jenže už toho má dost.

„Když máte nějaký volný čas a je tady problém, tak si sem jdete sednout. Po večerech většinou, eventuálně o víkendu,“ přibližuje.

Starosta končí také proto, že kromě zastupitelů a jejich rodin se už prý nikdo na obecním životě nepodílí. Všichni si podle něj zvykli, že to obstará úřad.

Před zavřeným obchodem posedávají Roman se Slávou. Popíjejí pivo a svými názory asi starostu moc nepotěší:

„Ono je to asi v podstatě každému jedno.“ – „Říkali, že až v únoru budou další volby, doplňovací. Že by měl zase starosta kandidovat, tak já nevím, jak to bude.“

Takových obcí, jako je Újezd u Svatého Kříže, je v České republice dvanáct. Do všech dosadí stát svého úředníka, který jednou za týden přijede, vybere poplatky, přijme různé žádosti a časem je vyřídí. Bude to dělat tak dlouho, dokud lidé nezvolí nové zastupitelstvo.

Kde je největší zájem o místo v zastupitelstvu? Najděte si svou obec a porovnejte kandidátky

Číst článek


Zvětšit mapu

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme