V ulicích budou o adventu hlídkovat policisté se samopaly. Mají vytipovaných na 600 'měkkých' cílů

Před Vánoci a o svátcích budou v ulicích víc vidět policisté se samopaly. Od loňského roku platí v Česku první stupeň ohrožení terorismem. Policie teď nemá žádné informace, že by hrozilo nějaké nebezpečí. Chce ale posílit hlídky hlavně v místech, kde je hodně lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí | Zdroj: ČTK

„Posilujeme výkon služby. Posilujeme ho tak, aby policie byla vidět. Je to preventivní činnost. Budeme mít dlouhé zbraně, kde to bude potřeba. Bude vidět v místech, kde dochází k velkému shromáždění osob. Tedy ne jen nádraží nebo letiště, ale i trhy nebo významné církevní stavby,“ říká první náměstek Policejního prezidia Martin Vondrášek.

Vyšetřovatelé: loňskému útoku na vánoční trh v Berlíně šlo zabránit, policie chybovala

Číst článek

Policisté podle něj budou v ulicích už o víkendu. Takzvaných měkkých cílů má policie vytipovaných na 600.

Opatření například vánoční trhy výrazně neovlivní. Kraje musejí trhy registrovat a informace o nich předávat policii, která pak rozhodne, kolik posil na místo poslat. Na Staroměstském náměstí v Praze, ale i v jiných městech jsou navíc několik měsíců zátarasy. Pro organizátory trhů a jiných vánočních akcí funguje poradenská služba na hotlince.

„Ta je zřízena 24 hodin denně a v případě, že pořadatel nemá dostatek zkušeností, tak mu specialisté rádi pomůžou,“ pokračuje náměstek policejního prezidia Martin Vondrášek.

V Česku navíc jezdí přes 180 takzvaných prvosledových hlídek. Jsou to policisté, kteří jsou vycvičení na rychlý zásah na místě činu. Dojezdovou dobu mají 10 minut, ve městech 5.

Na trzích nebo i v nákupních centrech je před Vánoci velká spousta lidí. Problémem jsou v předvánočních tlačenicích kapsáři. Podle policejní koordinátorky prevence je důležité mít osobní věci pořád u sebe a nikam je neodkládat.

„Ideální situace je taková, kdy budu mít peněženku v náprsní kapse nebo někde na těle, protože i boční kapsy nebo zadní kapsy kalhot jsou pro kapsáře dobře dostupné,“ tvrdí Zuzana Pidrmanová.

Lidé taky mají zvážit, jestli do nákupního centra jezdit autem. Pokud ano, tak policie doporučuje jezdit všude s předstihem a dopředu si zkusit naplánovat, kde zaparkovat. Řidiči by taky neměli zapomenout mít na autě zimní pneumatiky.

Jana Klementová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme