V Ústeckém kraji by vyhrála ČSSD s náskokem 7 procent

Ve volbách do sněmovny by na Ústecku podle bleskového průzkumu agentur SC&C a STEM pro Český rozhlas zvítězili sociální demokraté. Volební model jim přisuzuje 27 procent hlasů. Druhé místo s odstupem sedmi procent patří v Ústeckém kraji občanským demokratům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební model | Foto: SC&C

Třetí by byli komunisté, které by si vybralo patnáct procent voličů.

Hranici pěti procent přeskočilo v ústeckém kraji podle bleskového pět stran. Čtvrtou pozici obsazují s 12,5 procenty Věci veřejné. TOP 09 by si ve volbách vybralo 9,5 procenta voličů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Hamanová vedoucí výzkumu SC a C je vůči tak vysoké účasti na Ústecku skeptická

Debaty ve čtvrtek 6. května se tak zúčastní: Jiří Paroubek (ČSSD), Petr Gandalovič (ODS), Josef Šenfeld (KSČM), Milan Šťovíček (VV) a Jaromír Drábek (TOP 09).

Pouze 22 % obyvatel Ústeckého kraje vylučuje svou účast ve volbách.

Jana Hamanová vedoucí výzkumu SC a C je ale vůči tak vysoké účasti na Ústecku skeptická:

„V roce 2006 zde byla významně nižší účast než ve zbývajících částech republiky. Naměřilo se tady jen 57 procent, normálně bylo v republice více jak 65 procent.“

Pouze 6 % občanů Ústeckého kraje není přesvědčeno o volbě jejich konkrétní strany. V přesvědčení o volbě se tak obyvatelé Ústecka přibližují mínění ve Zlínském kraji. Dominantním důvodem pro účast ve volbách je tradičně pravidelnost volby - „chodím volit vždy“. Důvody k neúčasti jsou poměrně hodně vyrovnané až na tradičně poslední důvod – nemožnost zúčastnit se voleb.

Metodologie výzkumu

Cíle výzkumu:Volební model a stranické preference Ústeckého kraje. Vliv lídrů politických stran na vztah respondenta k těmto stranám a názory na vybrané společenské problémy.
Datum sběru: 3.5.- 4.5. 2010
Počet respondentů: 1356 (SC&C – 677; STEM – 679)
Metoda výzkumu: standardizované osobní rozhovory (face-to-face) provedené školenými tazateli agentur SC&C a STEM
Cílová skupina: občané Ústeckého kraje, starší 18 let (kvótní výběr podle pohlaví, věku vzdělání respondenta a podle velikosti obce v rámci okresu)
Zpracování dat: dotazníky byly podrobeny logické kontrole a data byla analyzována prostřednictvím statistického softwaru SPSS.


Výsledky voleb v kraji v roce 2006

V roce 2006 v Ústeckém kraji těsně uspěla ČSSD (35,46%, 6 mandátů), následovaná ODS (34,78%, 5 mandátů). Třetí místo patřilo KSČM (16, 05%, 2 mandáty). Čtvrté místo obsadila Strana zelených (6,03%, 1 mandát). Hranici jednoho procenta překročila ještě KDU-ČSL (2,23%) a SNK Evropští demokraté (1,43%) už bez zisku mandátů.

Václava Marešová, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme