V Ústeckém kraji by vyhrála ČSSD s náskokem 7 procent

Ve volbách do sněmovny by na Ústecku podle bleskového průzkumu agentur SC&C a STEM pro Český rozhlas zvítězili sociální demokraté. Volební model jim přisuzuje 27 procent hlasů. Druhé místo s odstupem sedmi procent patří v Ústeckém kraji občanským demokratům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební model

Volební model | Foto: SC&C

Třetí by byli komunisté, které by si vybralo patnáct procent voličů.

Hranici pěti procent přeskočilo v ústeckém kraji podle bleskového pět stran. Čtvrtou pozici obsazují s 12,5 procenty Věci veřejné. TOP 09 by si ve volbách vybralo 9,5 procenta voličů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Hamanová vedoucí výzkumu SC a C je vůči tak vysoké účasti na Ústecku skeptická

Debaty ve čtvrtek 6. května se tak zúčastní: Jiří Paroubek (ČSSD), Petr Gandalovič (ODS), Josef Šenfeld (KSČM), Milan Šťovíček (VV) a Jaromír Drábek (TOP 09).

Pouze 22 % obyvatel Ústeckého kraje vylučuje svou účast ve volbách.

Jana Hamanová vedoucí výzkumu SC a C je ale vůči tak vysoké účasti na Ústecku skeptická:

„V roce 2006 zde byla významně nižší účast než ve zbývajících částech republiky. Naměřilo se tady jen 57 procent, normálně bylo v republice více jak 65 procent.“

Pouze 6 % občanů Ústeckého kraje není přesvědčeno o volbě jejich konkrétní strany. V přesvědčení o volbě se tak obyvatelé Ústecka přibližují mínění ve Zlínském kraji. Dominantním důvodem pro účast ve volbách je tradičně pravidelnost volby - „chodím volit vždy“. Důvody k neúčasti jsou poměrně hodně vyrovnané až na tradičně poslední důvod – nemožnost zúčastnit se voleb.

Metodologie výzkumu

Cíle výzkumu:Volební model a stranické preference Ústeckého kraje. Vliv lídrů politických stran na vztah respondenta k těmto stranám a názory na vybrané společenské problémy.
Datum sběru: 3.5.- 4.5. 2010
Počet respondentů: 1356 (SC&C – 677; STEM – 679)
Metoda výzkumu: standardizované osobní rozhovory (face-to-face) provedené školenými tazateli agentur SC&C a STEM
Cílová skupina: občané Ústeckého kraje, starší 18 let (kvótní výběr podle pohlaví, věku vzdělání respondenta a podle velikosti obce v rámci okresu)
Zpracování dat: dotazníky byly podrobeny logické kontrole a data byla analyzována prostřednictvím statistického softwaru SPSS.


Výsledky voleb v kraji v roce 2006

V roce 2006 v Ústeckém kraji těsně uspěla ČSSD (35,46%, 6 mandátů), následovaná ODS (34,78%, 5 mandátů). Třetí místo patřilo KSČM (16, 05%, 2 mandáty). Čtvrté místo obsadila Strana zelených (6,03%, 1 mandát). Hranici jednoho procenta překročila ještě KDU-ČSL (2,23%) a SNK Evropští demokraté (1,43%) už bez zisku mandátů.

Václava Marešová, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme