V Ústeckém kraji vyhrávají sociální demokraté

Jasným favoritem voleb v Ústeckém kraji jsou sociální demokraté. Před ostatními stranami mají totiž v tuto chvíli poměrně výrazný náskok. Naopak těsný je odstup druhé ODS a třetí KSČM. Čtvrtá Koalice v Ústeckém kraji nezískala požadovaných 10 % pro dvoučlennou koalici. Podrobnosti k exkluzivnímu průzkumu agentury STEM pro Český rozhlas a Českou televizi má Vít Dvořák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exkluzivní předvolební průzkumy | Foto: Jan Rosenauer

Sociální demokracie by - podobně jako minule - vyhrála volby do Sněmovny na Ústecku s přehledem i teď. "Má šanci na to zopakovat svoje vítězství. Nicméně tehdy zvítězila poměrně silně, získala 36 procent hlasů. Dnes, když se na to podíváme podle stranických preferencí, tak ztrácí 10 procent."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová: Vítězství ČSSD ale ne tak přesvědčivé

Teď chce ČSSD volit 26,3 % lidí. Je to asi o pětinu víc, než ODS. Jak dál připomíná Věra Haberlová z agentury STEM, ODS byla druhá i před 4 lety. "ODS tehdy dostala 25 procent, což v preferencích znamená také ztrátu v současné době 4 procenta."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová: Druhá by mohla být ODS

I s nynějšími necelými 21 procenty je ovšem postavení ODS velmi nepevné. "Na druhém místě je sice ODS, nicméně její pozice s KSČM je zcela vyrovnaná. Tam se o tom druhém a třetím místě mezi ODS a KSČM bude ještě výrazně bojovat."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová: Ale mohla by to být i KSČM

Poslední výsledky prý dokonce ukazují, že by si právě KSČM na Ústecku mohla polepšit. "To je opravdu zajímavé, ta KSČM se dostává skutečně do popředí, na druhé místo."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová: KSČM na severu posiluje

Důvody? Analytikové k tomu říkají: "Vítězství sociálních demokratů v minulých volbách bylo zčásti způsobeno i tím, že lidé, kteří by váhali mezi KSČM a sociální demokracií, tak uvěřili v levicovost vlády sociálních demokratů a dali hlas sociálním demokratům. Teď se ukazuje, že ta pozice KSČM tady sílí a že to jsou možná i lidé, kteří jsou z malé levicovosti vlády sociální demokracie zklamáni."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová: Voliči ČSSD jsou zklamáni

Čtvrtá Koalice by teď na Ústecku neuspěla. Dostala by okolo 9,5 % hlasů. Tedy méně, než pro ni - coby koalici dvou stran - povinných 10 %. "Zatím je to na hranici."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová: Zatím je to na hranici

Těsně před vstupem do Sněmovny jsou teď v Ústeckém kraji i Sládkovi Republikáni. "Co je tedy specifikem toho kraje, je relativně silná pozice republikánů Miroslava Sládka. Ti mají dokonce šanci se domnívám se v tomto kraji dostat do parlamanentu. V současné době mají v preferencích 4,4 pocenta. Vzhledem k tomu, že to je kraj s tradicí republikánskou, tak se domnívám, že ta pozice Republikánů je poměrně silná."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová o silné pozici Republikánů

Dalším důvodem, který má vedle toho dopad i na silné postavení KSČM, je podle autorů průzkumu poměrně vysoká nezaměstnanost na Ústecku. "Ta nezaměstnanost je způsobena i strukturou pracovních sil a úrovní vzdělanosti, a proto tam například i republikáni Miroslava Sládka mají relativně silnější pozici než jinde."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová: Je to i nezaměstnaností

Ostatní jsou zatím bez šance. Jen něco přes 2 % hlasů by dostali ODA a Strana zelených. "Z ostatních stran je to Sdružení nezávislých kandidátů - 1,2 procenta, Naděje - 1 procenta a Strana za životní jistoty 1 procento, 1 procentu se tady blíží i Strana zdravého rozumu 0,8 %."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová: Ostatní strany zatím nemají šanci

Podle odpovědí před týdnem se podobně jako jinde i v Ústeckém kraji chystá k volbám asi 8 lidí z 10.

Kompletní výsledky průzkumu včetně grafů naleznete na webu Českého rozhlasu Volby 2002. Zde naleznete také přehledy kandidátů v jednotlivých krajích, rozhovory s politiky, diskuse politiků a přehled o předvolevním vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu.

přehled grafů - Ústecký kraj | Foto: Martin Hromádka

Související příspěvky:
Ústecký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Středočeský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Praha - exkluzivní předvolební průzkum
Plzeňský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Pardubický kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Olomoucký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Moravskoslezský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Liberecký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Královéhradecký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Karlovarský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Jimoravský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Jihočeský kraj - exkluzivní předvolební průzkum

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme