V Ústí čekají přes dvanáct metrů vody

Celá povodňová apokalypsa se přesouvá na sever Čech. Na mohutnou záplavovou vlnu se připravuje Ústí nad Labem. Řeka by měla ve městě kulminovat v pátek odpoledne na úrovni více než dvanácti metrů. V podvečer hladina Labe v Ústí pokořila hranici jedenácti metrů. Pokud se potvrdí předpoklady hydrologů, přesáhne řeka ve městě o jeden metr rekord ze záplav v roce 1845. Hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc požádal armádu o zapůjčení těžké techniky, která by pomohla ukotvit lodě na rozbouřeném Labi. Na řece se totiž v posledních hodinách utrhlo 12 plavidel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvodněné Labe | Foto: Jan Zejda

Z ohrožených oblastí v Ústí nad Labem bylo podle náměstka primátora Miroslava Harceníka dosud evakuováno pět tisíc lidí. Většina z nich se spolehla na známé a příbuzné. "Město má k dispozici zhruba 2400 míst pro evakuované osoby, ubytováno bylo 612 lidí." Centrum města se v příštích hodinách může ocitnout bez proudu. Stane se tak v případě, že hladina vystoupí nad 11,5 metru. Voda začíná zaplavovat také ústeckou Spolchemii - podnik je ale kompletně vyklizený, chemikálie jsou přesunuty na bezpečné místo.

Přestože největší voda Ústí teprve čeká, někteří lidé stále nerespektují výzvy k opuštění domovů a zůstávají v zátopových oblastech. Primátor dal proto městské policii pokyn k razantnějšímu postupu.

Kulminace Labe se v Ústí očekává v pátek odpoledne na úrovni 12,2 metru při průtoku 5360 metrů krychlových za sekundu. Běžný stav vody přitom je dva a půl metru při průtoku 300 metrů krychlových.

Děčínské mosty dnes ohrožovala dvě ze tří utržených plavidel, která začala volně plout po Labi z Krásného Března. Jedno plavidlo se podařilo potopit u pilíře nového mostu, další proplulo do Německa. Pět nákladních lodí se ráno utrhlo v Krásném Březně na Ústecku. V nedalekých Neštěmicích poškodily plynovod a začaly se blížit k Děčínu. Dvě z nich už pyrotechnici odstřelili. Další tři lodě byly zakotveny. Jedna z nich se už potápí, další dvě zajišťují tak, aby nemusely být odstřeleny.

Při odstřelu jednoho z plavidel byl v děčínských Boleticích smrtelně zraněn přihlížející muž, který neuposlechl výzev policie, aby se vzdálil. Železná střepina ho zasáhla přímo do srdce a muž na místě zemřel.

Hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc vyzval armádu, aby zapůjčila těžkou techniku, zejména tanky, které by s ukotvením lodí na Labi mohly pomoci.

Dramatické okamžiky dnes zažili obyvatelé Neratovic a blízkého okolí. Kromě vzrůstající hladiny Labe jim zkomplikoval život únik chlóru z tamní zaplavené chemičky Spolany. Mrak jedovatého plynu měl rozměry asi 150 krát 200 metrů. V Neratovicích byl okamžitě vyhlášen třetí stupeň chemické pohotovosti. Podle hasičů, kteří zasahovali na místě, však koncentrace uniklého chlóru nejsou životu nebezpečné. Evakuace města proto nebyla vyhlášena, lidé byli jen vyzváni, aby zavřeli okna a nezdržovali se venku.

Štiplavý plyn byl cítit zejména v okolí Tišic a Kostelce nad Labem. Oblast projížděly hasičské vozy, na chemické nebezpečí třetího stupně upozorňovaly i tlampače. Přesto lidé v méně zasažených místech nerespektovali zákaz a volně se pohybovali. Následně bylo zjištěno, že uniklé množství chlóru dosahovalo 20 až 30 procent zdraví škodlivých hodnot.

Hladina řeky Labe v Mělníku začala v poledne kulminovat na výšce 10 metrů 34 centimetry. V nejbližších hodinách by se měla zvýšit už jen o pouhých několik centimetrů a dosáhnout maximální výšky 10 metrů a 40 centimetrů. Na této úrovni se bude držet nejméně dalších 10 hodin a teprve poté se začne zvolna vracet do koryta. Podle původních prognóz hydrologů mělo Labe v Mělníku kulminovat až odpoledne, a to na na výšce 10,5 metru.

Ve městě kromě zatopených oblastí prozatím funguje elektřina. Problémy ale začínají mít uživatelé mobilních telefonů. Do města pak míří kamion s pitnou vodou. Krizový štáb požádal o posílení hlídek na rafty, které kontrolují opuštěné domy. Podobně zahájil sbírku všech pomůcek, které pomohou při likvidaci záplav. Problémy jsou ale i na dalších místech mělnického regionu - například v Zálezlici museli záchranáři pomocí vrtulníku evakuovat 20 zapomenutých občanů.

Pro osobní dopravu je ještě otevřen roudnický most. Automobily jsou ale pouze dávkovány. Nájezd na pravé straně Labe totiž začíná praskat. Experti usoudili, že ještě je doprava možná. Přijede sem ale až 60 nákladních aut, které navezou hlínu a kamení, aby zpevnily celou vozovku. Voda nadále stoupá. Střední Čechy už mimořádně uvolnily ze svého rozpočtu 7 miliónů korun. Peníze jsou ale určeny pouze na provozní náklady: na pohonné hmoty, stravu, ubytování, první dezinfekci. Právě ta je velkým problémem.

Z ohrožených oblastí u Mělníka museli záchranáři ve čtvrtek časně ráno vystěhovat další stovky lidí. Kritická je i situace v litoměřickém okrese ve Štětí, kde bylo zaplaveno náměstí a nejde tam elektřina.

Severočeská energetika byla nucena v uplynulých hodinách odstavit další desítky trafostanic v Ústeckém kraji. Dohromady tam bylo ve čtvrtek dopoledne mimo provoz 165 stanic, z nichž bezmála polovina nefunguje na Litoměřicku. Na Ústecku je jich odpojeno 58 a na Děčínsku 27. Ve středu bylo odpojeno asi 110 trafostanic. Například v Litoměřicích je bez proudu oblast podél toku, zbytek města je elektřinou zásoben. Proud byl odpojen ve Štětí na Litoměřicku. V Ústí nad Labem je přerušena dodávka ve Střekově a Vaňově.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková, Jana Zemanová, Marika Táborská, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme